Zvukové efekty
Zvukové efekty najdete na panelu Knihovna v části Efekty > Zvukové efekty. Jedním ze způsobů, jak přidat efekt k projektu, je přetáhnout jej z knihovny do libovolného zvukového klipu na časové ose (včetně videoklipů se synchronním zvukem). Jiným způsobem je výběr klipu na časové ose, volba možnosti Efekt > Rozšíření > Zvukové efekty na panelu Editor a kliknutí na miniaturu efektu.
Zvukové efekty v knihovně
Celkově je rozhraní pro zvukové efekty úplně stejné jako pro videoefekty. Společné funkce zde nejsou uvedeny. (Viz část Efekty.) Některé zvukové efekty, například Ekvalizér a De-esser, fungují také jako nástroje pro opravy. Ty jsou popsány v části Opravy zvuku. Nyní se podíváme na ostatní zvukové efekty.
Správa kanálů: Základní funkcí tohoto efektu je směrování stereofonního zvukového signálu. Umožňuje propojit jeden (levý nebo pravý) nebo oba vstupní kanály s jedním nebo oběma výstupními kanály. Efekt Správa kanálů dále nabízí předvolby určené ke zvláštním účelům, například obrácení fáze a odebrání hlasu – efekt „karaoke“.
Chorus: Efekt Chorus vytváří bohatší zvuk opakovaným vkládáním „ozvěn“ do zvukového proudu. Nastavením vlastností, například frekvence opakování ozvěn a snížení hlasitosti od jednoho opakování k dalšímu, je možné dosáhnout různých výsledků, včetně zvuků s modulovanými efekty na způsob flangeru a dalších speciálních efektů.
Ekvalizér: Ekvalizér se podobá opravnému filtru Ekvalizér a umožňuje nastavit Zesílení (pomocí otočných knoflíků) pro jednotlivá frekvenční pásma (začátek pásma je označen číslem nalevo od knoflíku). Další informace o ekvalizaci zvuku naleznete v části Ekvalizér.
Grungelizer: Efekt Grungelizer přidá do záznamu šumy a rušivé zvuky. Může vaše klipy převést do podoby, kdy budou znít jako z rádia s velmi špatným příjmem nebo jako by byly přehrávány z velmi opotřebené a poškrábané gramofonové desky.
Vyrovnání rozdílů: Tento efekt pomáhá kompenzovat běžný problém při záznamu zvuku pro videofilmy: nevyrovnanou hlasitost různých zaznamenaných prvků původního zvuku. Váš komentář při natáčení videa může být například zaznamenán tak hlasitě, že přehluší ostatní zvuky.
Základní předpoklad použití efektu Vyrovnání rozdílů spočívá v nalezení cílové hlasitosti někde mezi hlasitými a tichými zvuky v originálním klipu. Pod touto hlasitostí funkce Vyrovnání rozdílů zvýší původní úroveň o fixní poměr. Nad cílovou hlasitostí pracuje efekt Vyrovnání rozdílů jako kompresor, který původní úroveň snižuje. Pečlivým nastavením parametrů lze výrazně zlepšit vnitřní rovnováhu zvuku.
Ozvěna: Efekt Ozvěna simuluje efekt přehrávání zdrojového zvuku v místnosti určité velikosti a s určitým odrazem zvuku. Interval mezi okamžikem, kdy posluchač slyší původní zvuk a kdy slyší první ozvěny, je ve větší místnosti delší než v menší místnosti. Rychlost odeznění ozvěny závisí jak na velikosti místnosti, tak na odrazivosti stěn.
Předvolby efektu Ozvěna jsou pojmenovány podle typu místnosti, kterou simulují: od kabiny osobního automobilu až po obrovskou podzemní jeskyni.
Stereo ozvěna: Tento efekt umožňuje samostatně nastavit zpoždění pro levý a pravý kanál. Poskytuje také ovládací prvky zpětné vazby a vyvážení, které umožňují vytvořit celou řadu zajímavých zvuků.
Šíření sterea: Tento efekt umožňuje zdánlivě zúžit nebo rozšířit stereofonní poslechové pole ve zvukovém klipu. Nejčastěji se tento efekt používá k vytvoření smíšeného zvuku, který zní otevřeněji a prostorověji.