Pravidla palce při editaci videa
V této části jsou uvedeny pokyny, které mohou být užitečné při editaci filmu. Je samozřejmé, že neexistují žádná přísná či závazná pravidla, zejména pokud experimentujete nebo je-li vaše práce určena k pobavení.
Nespojujte scény, v nichž se kamera pohybuje.
Švenky, přiblížení či oddálení a další pohyblivé záběry by vždy měly být odděleny statickými záběry.
Záběry, které následují po sobě, by měly být natočeny z různých úhlů. Úhel kamery by se měl lišit nejméně o 45 stupňů.
Sekvence tváří by vždy měly být zabírány střídavě z různých úhlů pohledu.
Při natáčení budov měňte úhly záběru. Máte-li podobné snímky stejného typu a velikosti, měla by diagonála obrázku být střídavě zleva zpředu doprava dozadu, a naopak.
Střihy provádějte v okamžiku, kdy jsou osoby v pohybu. Divák bude zaujat pohybem a střihu si téměř nevšimne. Zejména můžete uprostřed pohybu udělat střih na záběr z dálky.
Vytvářejte harmonické střihy a vyhýbejte se vizuální nespojitosti.
Čím méně pohybu záběr obsahuje, tím kratší by měl být. Záběry s rychlým pohybem mohou být delší.
Záběry z dálky mají více obsahu, a proto by rovněž měly být zobrazeny déle.
Záměrné uspořádání videosekvencí v určitém pořadí nejen umožňuje dosáhnout určitých efektů, ale umožňuje dokonce sdělit skutečnosti, které nemohou nebo by neměly být vyjádřeny obrazem. Existuje šest základních způsobů sdělování prostřednictvím střihu. Pojďme se na ně podívat jeden po druhém.
* Asociativní střihy
Střihy jsou seskupeny v určitém pořadí tak, aby v mysli diváka vytvářely jisté asociace, aniž by byla zobrazena skutečná zpráva. Příklad: Muž si vsadí na koně a hned v následující scéně vidíme, jak si kupuje nové auto u prodejce luxusních vozidel.
* Paralelní střihy
Dvě akce jsou zobrazeny paralelně. Film přeskakuje sem a tam mezi těmito dvěma akcemi. Jednotlivé záběry jsou stále kratší a kratší. Toto je způsob, jak vytvářet napětí, až k vyvrcholení. Příklad: Dvě různá auta jedou z různých směrů vysokou rychlostí k téže křižovatce.
* Kontrastní střihy
Film záměrně obsahuje neočekávané střihy z jednoho záběru do druhého, zcela odlišného. Divákova pozornost je upoutána ke vzniklému kontrastu. Příklad: Turista leží na pláži a na dalším záběru vidíme hladovějící děti.
* Náhradní střihy
Události, které nelze zobrazit nebo které by neměly být zobrazeny, jsou nahrazeny jinými událostmi (narodilo se dítě, ale místo porodu je zobrazeno rozkvétající poupě).
* Střihy příčiny a následku
Záběry jsou spojeny vztahem příčiny a následku: bez prvního střihu by druhý byl nesrozumitelný. Příklad: Muž se hádá se svou ženou a hned v následujícím záběru spí pod mostem.
* Formální střihy
Záběry, jejichž obsah se liší, lze spojit dohromady, mají-li něco společného, například stejné tvary, barvy nebo pohyb. Příklady: Křišťálová koule a země, žlutý plášť do deště a žluté květiny, padající parašutista a padající pírko.