Časová osa projektu
Časová osa slouží k vytvoření filmu, a to přidáním položek videa, zvuku a fotografií z knihovny, úpravami a trimováním těchto základních médií a jejich oživením pomocí přechodů, efektů a dalších vylepšení.
* Základy práce s časovou osou
Časová osa se skládá z více stop (z tolika, kolik jich potřebujete), které jsou uspořádány svisle pod sebou. Stopy více nahoře jsou při prohlížení umístěny vpředu a jejich neprůhledné části zakrývají stopy nacházející se dole.
Základní akcí tvorby filmu je přetažení položky z knihovny na stopu časové osy, kde je označována jako klip. S trochou praxe dokážete velmi rychle rozvrhnout hrubý střih filmu pouhým přidáním hlavních položek médií na přibližné pozice na časové ose.
Na levém konci časové osy se nacházejí záhlaví stop a několik ovládacích prvků jednotlivých stop: tlačítko zámku, název stopy a tlačítka pro monitorování videa a zvuku stopy.
Záhlaví stopy: Vlevo od jednotlivých stop se nachází oblast záhlaví, která poskytuje přístup k funkcím, jako je vypnutí monitorování videa či zvuku příslušné stopy.
Výchozí stopa: Jedna stopa je zvýrazněna světlejší barvou pozadí a je také označena oranžovým pruhem vlevo od záhlaví stopy. Jedná se o výchozí stopu. Tato stopa hraje zvláštní roli v určitých postupech úprav; slouží například jako cílová stopa pro operace vložení. Chcete-li jako výchozí označit jinou stopu, klikněte na její záhlaví.
Aktuální pozice na časové ose odpovídá snímku videa zobrazenému na panelu Přehrávač. Aktuální pozice je označena svislou červenou čarou, v jejíž dolní části je úchyt jezdce pro přetahování. Další svislá čára označuje stejnou pozici na panelu Editor (v oblasti klíčových snímků).
* Navigátor časové osy
Místo pod panelem nástrojů může obsahovat navigátor časové osy, scénář, nebo žádnou z těchto možností. Selektor nástroje pro navigaci na časové ose je umístěn blízko levého konce panelu nástrojů časové osy. Obsahuje rozevírací seznam umožňující vybrat nástroj, který chcete v této oblasti zobrazit.
Navigátor časové osy je pomocný navigační panel, který lze zobrazit nebo skrýt kliknutím na ikonu v selektoru nástroje pro navigaci na časové ose blízko levého konce panelu nástrojů časové osy.
Pod panelem nástrojů se zobrazí pruh v plné šíři. Zobrazí celkový náhled projektu ve zmenšeném měřítku. V navigátoru časové osy mají pruhy reprezentující klipy stejné barvy jako na časové ose s výjimkou pruhu reprezentujícího vybraný klip, který je oranžový. Kliknutí na navigátor časové osy umožňuje rychlý přístup k libovolnému umístění na časové ose.
Část pruhu Navigátoru s vyznačením aktuální pozice (svislá čára vlevo) a průhledným oknem zobrazení, které lze přetáhnout.
Šedý obdélník, který obklopuje část zobrazení navigátoru časové osy (okno zobrazení), indikuje část snímku aktuálně viditelnou na stopách časové osy.
Chcete-li změnit část filmu, která má být zobrazena, klikněte a vodorovně přetáhněte myší uvnitř okna zobrazení. Současně s přetahováním se posouvá časová osa. Vaše pozice na časové ose se nemění, a proto se může jezdec touto akcí dostat mimo zobrazení.
* Scénář
Součástí tvorby filmu může být umísťování velkého počtu fotografií a videoklipů, titulků, koláží a dalších prvků. Ve scénáři jsou klipy v jedné stopě filmu zobrazeny jako sled ikon, takže lze ihned zjistit, co stopa obsahuje a kde. Chcete-li zvolit stopu, která se má ve scénáři zobrazit, použijte tlačítko odkazu na scénář v záhlaví stopy.
Do filmu lze přidat libovolné fotografie, video, zvuk, projekty, šablony či titulky z knihovny, a to jejich přetažením do scénáře. Zde je lze podle potřeby přemístit nebo zcela odebrat z projektu.
Ve scénáři jsou jednotlivé typy klipů zobrazeny různými barvami. Například fotografie a videa se zobrazí v modrém rámečku a projekty v šedém rámečku. Stejně jako na časové ose se klipy, u nichž byly použity efekty, zobrazí s purpurovým pruhem v horní části a klipy s opravami se zobrazí se zeleným pruhem. Barevný pás spojuje ikonu scénáře s umístěním jejího klipu na časové ose; prázdnému místu na časové ose odpovídá prázdné místo ve scénáři. Jakmile se s barevným označováním podrobněji seznámíte, pomůže vám rychle si představit strukturu filmu.
Scénář zobrazuje sled ikon představující obsah jedné stopy. Efekty (purpurová) a opravy (zelená) jsou znázorněny na horním okraji ikony, zatímco délka klipu se zobrazí v dolní části.
Oblast pod panelem nástrojů, kde se zobrazuje scénář, je rovněž využívána Navigátorem (a v Editoru disku seznamem menu). Nástroje lze zobrazit nebo skrýt pomocí voliče nástroje navigace umístěného poblíž levého okraje panelu nástrojů časové osy.
* Navigace ve scénáři
Chcete-li se přesunout na část scénáře, která právě není zobrazena, umístěte ukazatel myši nad scénář, dokud se nezobrazí kurzor ruky. Poté klikněte levým tlačítkem myši a přetáhněte scénář. Pokud myš přetáhnete rychle a uvolníte tlačítko, bude se scénář „setrvačností“ krátce dále posunovat.
Můžete také umístit ukazatel myši nad scénář a k posouvání použít kolečko myši nebo použít šipky po stranách scénáře.
* Úpravy pomocí scénáře
Ačkoli se úpravy většinou provádějí ve stopách časové osy, určité úpravy lze rovněž provádět ve scénáři. Efekty lze například přidat přímo ke klipu ve scénáři tím, že požadovaný efekt přetáhnete na příslušný klip. Místní nabídka klipu zde nabízí stejnou sadu příkazů jako na časové ose. Každá úprava provedená ve scénáři se okamžitě projeví na časové ose a naopak.
Přidání klipů: Do projektu lze přetažením z knihovny do scénáře přidat libovolné fotografie, video, zvukový klip, projekt, šablonu nebo titulek. Na místě, kam bude nový klip umístěn, se zobrazí linie vložení. Lze vybrat a vložit i více klipů současně.
Vložení nebo nahrazení klipů: Pokud vkládáte materiál mezi stávající klipy ve scénáři, přetáhněte nový klip tak, aby překrýval pravou stranu klipu, který bude umístěn před ním. Až se zobrazí linie vložení a uvolní se místo, vložte na toto místo nový klip.
Chcete-li nahradit klip, přetáhněte nový klip na klip, který se má nahradit. Zobrazí se linie vložení a nahrazovaný klip se zvýrazní, abyste správně viděli místo vložení. Typ nového klipu se musí shodovat s typem starého. Například videoklip nelze nahradit fotografií ani zvukovým klipem.
Výběr klipů: Chcete-li vybrat klip, klikněte na jeho ikonu. Výběr se označí oranžovým rámečkem. Jezdec časové osy se přesune na počátek vybraného klipu a barevný pás propojí klip ve scénáři s příslušným klipem na časové ose. Pokud se pozice vybraného klipu na časové ose aktuálně nachází mimo obrazovku, zobrazení se přesune tak, aby obsahovalo klip.
Pomocí kláves SHIFT a CTRL lze vybrat více klipů způsobem, který je v systému Windows obvyklý.
Změna pořadí klipů: Chcete-li vybrat a přesunout klip, kliknutím jej vyberte a přetáhněte jej do nového umístění. V případě nutnosti se bude scénář posouvat, dokud nedosáhnete požadované pozice.
* Úroveň přiblížení časové osy
Chcete-li změnit úroveň přiblížení časové osy, klikněte na časové pravítko v dolní části časové osy a vodorovně jej přetahujte, nebo přetáhněte boční části okna zobrazení. První způsob má výhodu v tom, že nikdy nemění pozici osy přehrávání na obrazovce, takže se po přiblížení/oddálení můžete snáze orientovat.
Chcete-li změnit přiblížení samotného Navigátoru, použijte tlačítka plus a minus vpravo od něj.
Dvojím kliknutím na okno zobrazení lze upravit přiblížení navigátoru i časové osy současně tak, aby se v okně Filmového editoru zobrazil celý film.
* Změna velikosti panelů
Výšku panelu časové osy a vzájemný poměr velikosti panelu knihovny/editoru a panelu přehrávače je možné upravit úchytem pro změnu velikosti v podobě obráceného T uprostřed obrazovky.
* Změna velikosti stop
Pokud chcete upravit výšku jednotlivých stop časové osy, přetažením upravte oddělovací čáry mezi záhlavími stop vlevo. Jestliže svislá velikost všech stop přesahuje dostupnou oblast zobrazení, můžete pomocí posuvníku na pravé straně vybrat, které stopy budou zobrazeny.
Výšku scénáře (pokud je zobrazen) nastavte svislým přetažením vodorovného oddělovače u dolního okraje scénáře.