Základy práce s knihovnou
Je důležité porozumět tomu, jak se ukládají položky knihovny a informace o nich.
* Ukládání položek v knihovně
Každá položka v knihovně – tedy každý klip, zvuk, přechod atd. – odpovídá souboru uloženému v místním úložišti vašeho počítačového systému. Knihovna tyto soubory „nevlastní“, a pokud to není výslovně požadováno, nikdy je neukládá s úpravami. Namísto toho do své vnitřní databáze ukládá informace o jejich názvech, umístění a vlastnostech. Uložené informace také zahrnují všechny značky a hodnocení, které jste ke konkrétním položkám přiřadili.
* Databáze
Soubory, které tvoří databázi knihovny, jsou uloženy ve složce, k níž má práva jediný uživatel, nikoli ve složce se sdílenými přístupovými právy v systému Microsoft Windows. V případě, že aplikaci Pinnacle Studio ve vašem počítači využívá několik uživatelů se samostatnými přístupovými údaji, vytvoří se pro každého z nich samostatná knihovna.
* Chybějící média
Operace jako přidávání, odebírání a přejmenovávání položek v knihovně jsou databázové operace a nemají žádný vliv na samotné soubory médií. Při odebírání položky z knihovny vám ovšem nabídka v potvrzovacím dialogovém okně umožní udělat další krok a smazat i samotný soubor. Tato možnost je však ve výchozím nastavení vypnuta – je tedy třeba si tuto akci výslovně vyžádat.
Obdobně platí, že když odstraníte soubor položky v Průzkumníkovi Windows nebo v jiné aplikaci mimo Pinnacle Studio, záznam o souboru v databázi bude i nadále zachován. Vzhledem k tomu, že knihovna ve skutečnosti nemá k danému souboru přístup, však bude záznam ve výpisu opatřen grafickým označením chyby. Jestliže soubor stále existuje, ale byl přesunut do jiné složky nebo zařízení, lze odkaz na něj v knihovně snadno obnovit. Dvojím kliknutím na položku zobrazte standardní dialogové okno Otevřít soubor, ve kterém můžete vyhledat cestu k novému umístění souboru.
Pokud chcete naopak zkontrolovat, zda se v knihovně nevyskytují chybějící média, prohlédněte zvláštní podčást Všechna média >Chybějící média ve stromu položek.
* Média knihovny
Kategorie Média knihovny se zobrazí pouze v případě, že jsou povoleny sledované složky, nebo pokud vaše aktuální verze aplikace Pinnacle Studio najde knihovnu z předchozí verze (viz Sledované složky). Ve většině případů lze místo větve Média knihovny použít Zásobník projektu.
Větev Média knihovny obsahuje standardní soubory médií uložené v systému, rozdělené do podčástí s názvy Fotografie, Video a Zvuk. Podporována je řada standardních typů souborů. Funkce čtvrté podčásti s názvem Chybějící média je popsána dále.
* Karty umístění
K úpravám projektů videa patří i koordinace různých médií a dalších položek, s nimiž pracujete. Je pravděpodobné, že se během práce budete vracet do různých částí knihovny, které jsou pro projekt podstatné. Občas také bude nutné změnit nastavení zobrazení a filtrování podle toho, s jakým materiálem právě pracujete.
Podobně, jako se ve webovém prohlížeči využívá řada záložek, které umožňují snadno přecházet mezi několika otevřenými weby, nabízí knihovna možnost vytvářet a konfigurovat během práce karty umístění. Tyto karty poskytují přímý přístup k jednotlivým umístěním, s nimiž aktuálně pracujete.
Tři zobrazené karty nabízejí přístup k médiím potřebným pro práci s různými částmi projektu disku. Ukazatel myši je nastaven na místě, kde lze vytvořit novou kartu. Chcete-li kartu zavřít, klikněte na ikonu x vpravo od popisku karty.
Pokud chcete nastavit umístění pro aktuální kartu, klikněte na jeho název ve stromu položek. Změny, které provedete v nastavení zobrazení a filtrování na aktivní kartě, zůstanou zachovány do příštího přístupu.