Animacja poklatkowa
Funkcja Zatrzymanie ruchu w module Importer programu Pinnacle Studio pozwala na tworzenie filmów animowanych przez montowanie klatek pobranych ze źródła rejestrującego wideo na żywo, na przykład z kamery wideo, kamery internetowej lub lustrzanki cyfrowej. W wyniku importowania z zastosowaniem funkcji zatrzymania ruchu uzyskuje się zbiór obrazów i plik projektowy zawierający te obrazy.
Aby przygotować się do importowania z zastosowaniem funkcji zatrzymania ruchu, należy sprawdzić, czy kamera jest włączona i podłączona do komputera, a następnie wybrać kartę Zatrzymaj ruch na karcie Importuj w module Importer programu Studio. (Patrz Źródła importowania). Przed rozpoczęciem przechwytywania należy sprawdzić, czy folder docelowy, opcje i nazwa pliku są odpowiednio skonfigurowane w innych panelach.
Jeśli sprzęt źródłowy działa prawidłowo, w obszarze centralnym okna modułu Importer powinien być widoczny podgląd na żywo.
Kiedy pojawi się odpowiedni obraz do przechwycenia, należy kliknąć przycisk Przechwyć klatkę. Miniatura pobranej klatki jest dodawana do paska obrazów u dołu okna. Sekwencja klatek z zatrzymanym ruchem wymaga zazwyczaj wprowadzenia niewielkich zmian w nagrywanej scenie po pobraniu poszczególnych obrazów, aby stworzyć wrażenie ruchu z klatki na klatkę.
Pomiar ruchu ułatwiają narzędzia służące do wyrównywania (linia, siatka lub kółka). Można też użyć trybu Skórka cebuli, wykorzystującego efekt smużenia, w którym kolejne klatki są wyświetlane jednocześnie na półprzezroczystych warstwach, dzięki czemu różnice są dobrze widoczne.
Liczba zarejestrowanych dotychczas obrazów i czas trwania filmu wideo (podany w zaokrągleniu na podstawie liczby obrazów) są wyświetlane po prawej stronie pod paskiem sterowania.
Można też zaimportować obrazy już zarejestrowane do wykorzystania w funkcji zatrzymania ruchu, klikając przycisk importowania pliku pod paskiem sterowania.
Ustawienia projektu
W projekcie Zatrzymaj ruch można wybrać następujące ustawienia:
Współczynnik proporcji: Przyjmuje wartość Standardowy (4:3) lub Panoramiczny (16:9)
Rozdzielczość: Przyjmuje wartość NTSC — standardowe lub PAL — standardowe.
Szybkość klatek: Większa szybkość klatek oznacza lepszą jakość, wymaga jednak częstszego przechwytywania obrazów.
Czas wyświetlania obrazu: Ustaw czas wyświetlania każdego przechwyconego obrazu w zależności od liczby klatek. Im większa liczba klatek, tym mniej obrazów należy przechwycić, jednak tym mniej płynny może być ruch.
Pasek sterowania funkcji Zatrzymaj ruch
Ten pasek zawiera funkcje odtwarzania i inne funkcje na potrzeby importowania z zastosowaniem zatrzymania ruchu. Od lewej do prawej:
Wskaźniki Wideo i Klatki: Te wskaźniki umożliwiają przełączanie między podglądem materiału wideo na żywo a podglądem przechwyconych klatek na pasku obrazów. Poszczególne klatki można przeglądać — i w razie potrzeby zastępować — bez konieczności cofania innych czynności.
Automatyczne przechwytywanie: Przycisk Automatyczne przechwytywanie służy do włączania tej funkcji (ikona pomarańczowa) oraz jej wyłączania (ikona biała). Kliknij strzałkę opcji Automatyczne przechwytywanie, aby zdefiniować ustawienia (Interwał przechwytywania i Czas trwania).
Przyciski nawigacji: Te przyciski służą do przeglądania animacji. Pozwalają odtwarzać, wracać na początek, a także cofać się lub przeskakiwać o jedną klatkę. Przycisk ciągłego odtwarzania umożliwia nieprzerwane cykliczne odtwarzanie animacji.
Przechwytywanie z lustrzanki cyfrowej: Te opcjonalne elementy sterowania można wykorzystywać, jeśli do komputera podłączona jest zgodna lustrzanka cyfrowa. (Obecnie obsługiwana jest większość lustrzanek cyfrowych marki Canon). Gdy lustrzanka cyfrowa jest podłączona, ikona Przechwytywanie z lustrzanki cyfrowej ma kolor pomarańczowy. Przycisk strzałki pozwala przejść do okna dialogowego Ustawienia lustrzanki cyfrowej. W oknie tym można wybierać ustawienia lustrzanki. Pozwala to uzyskać spójne rezultaty na wszystkich klatkach. Ustawienia różnią się nieco w zależności od modelu aparatu i wybranego trybu. Zaleca się wybrać w aparacie tryb ręczny.
Ogniskowanie automatyczne (AF), Ogniskowanie ręczne (MF) i Wyświetl ogniskowanie: Te opcjonalne elementy sterowania pozwalają regulować ogniskowanie aparatu w programie Pinnacle Studio, jeśli do komputera podłączona jest zgodna lustrzanka cyfrowa. (Obecnie obsługiwana jest większość lustrzanek cyfrowych marki Canon). Aby można było korzystać z tych ekranowych elementów sterowania ogniskowaniem, dla obiektywu musi być wybrana opcja AF.
Tryb Skórka cebuli: Przycisk trybu Skórka cebuli służy do włączania tego trybu (ikona pomarańczowa) lub jego wyłączania (ikona biała). Kliknij strzałkę wskazującą tryb Skórka cebuli, aby wybrać ustawienia. Pierwszy suwak (Oryginalna skórka cebuli) pokazuje różnicę w poziomie przezroczystości pomiędzy pierwszą klatką i kolejnymi. Suwak Klatki służy do ustawiania liczby klatek, które (oprócz bieżącej) będą wyświetlane na ekranie. Warto poeksperymentować, aby znaleźć optymalne ustawienie na potrzeby filmu.
Liczba zarejestrowanych dotychczas obrazów i czas trwania filmu (podany w zaokrągleniu na podstawie liczby obrazów) są wyświetlane po prawej stronie pod paskiem sterowania.
Korzystanie z paska obrazów za pomocą funkcji Zatrzymaj ruch
Po kliknięciu przycisku Przechwyć klatkę (wyświetlany pod paskiem sterowania funkcji Zatrzymaj ruch) otwiera się pasek obrazów, w którym są wyświetlane przechwytywane obrazy. Użytkownik może wyświetlić czas rozpoczęcia poszczególnych obrazów (nad miniaturą). Klikając ikonę, można wybrać klatkę. Aby usunąć klatkę, kliknij czerwoną ikonę kosza na śmieci nad miniaturą. Kliknięcie przycisku Przechwyć klatkę pozwala wstawić klatkę po prawej stronie zaznaczonej miniatury. Uwaga: Aby przechwytywać klatki, należy uruchomić tryb wideo (kliknąć przycisk Wideo po lewej stronie paska sterowania).
Narzędzia służące do wyrównywania
Pomiar ruchu w projektach Zatrzymaj ruch może być skomplikowany. Oprócz opisanego powyżej trybu Skórka cebuli można korzystać z następujących narzędzi:
Linia: Przeciągnij wzdłuż ekranu, aby naszkicować linię wraz z węzłami wyznaczającymi interwały. Różowy węzeł sygnalizuje sugerowane wyrównanie kolejnej przechwyconej klatki.
Siatka: Służy do wyświetlania na ekranie nakładki w postaci siatki.
Kółka: Służy do wyświetlania na ekranie wzoru w postaci kółek.
Interwał dla węzłów, linii siatki lub kółek jest określany przez ustawienie Czas przemieszczania. Wartość (w sekundach) wskazuje liczbę sugerowanych operacji przechwytywania na podstawie przestrzeni pomiędzy interwałami. Narzędzia do wyrównywania pozwalają uzyskać płynny ruch, a także określić zakres przesunięć konieczny do przyspieszenia bądź zwolnienia ruchu.
Eksportowanie animacji
Po dodaniu wszystkich klatek do animacji należy kliknąć jedną z poniższych opcji:
Eksportuj do Biblioteki: Przekształca klatki do pliku .axps i importuje do Biblioteki plik .axps oraz kolekcję obrazów. Podobnie jak plik .axp, plik .axps jest plikiem projektowym, który pozwala z łatwością otworzyć projekt ponownie w trybie Zatrzymanie ruchu modułu Importer. Dzięki temu można kontynuować pracę później. Zawiera odniesienia do plików projektowych.
Edytuj na osi czasu: Służy do importowania klatek do Biblioteki i dodawania projektu na osi czasu (tryb edycji) w celu dalszej obróbki.
Jak utworzyć projekt Zatrzymanie ruchu w programie Pinnacle Studio
Poniższe kroki opisują podstawowe operacje podczas tworzenia projektu Zatrzymanie ruchu. Przed rozpoczęciem warto przygotować wszystkie materiały i ustawić w pomieszczeniu odpowiednie światło. W przypadku korzystania z cyfrowej lustrzanki obsługiwanej w programie Pinnacle Studio uruchom w aparacie tryb ręczny. Zaleca się stosowanie statywu.
* Tworzenie projektu Zatrzymanie ruchu
1 Korzystając z aparatu w celu przechwycenia projektu Zatrzymanie ruchu, należy sprawdzić, czy aparat jest podłączony do komputera i włączony, gotowy do przechwytywania zdjęć. W aparacie należy ustawić tryb ręczny.
2 W programie Pinnacle Studio kliknij przycisk Importuj (po prawej stronie przycisku Utwórz DVD). Zostanie otwarte okno modułu Importer.
3 Kliknij polecenie Zatrzymaj ruch.
Obsługiwane aparaty, które są podłączone do komputera i włączone, wymienione są na liście pod przyciskiem Zatrzymaj ruch. Kliknij nazwę aparatu, a następnie wykonaj jedną z poniższych operacji:
W aparacie wybierz ręcznie optymalne ustawienie sceny zatrzymania ruchu i dostosuj ustawienie ogniskowania (aby ręcznie dostosować ogniskowanie, wybierz opcję MF).
Jeśli dysponujesz zgodnym aparatem (obsługiwana jest większość lustrzanek cyfrowych marki Canon i Nikon), na pasku sterowania pod obszarem podglądu kliknij strzałkę obok przycisku Aparat. W oknie dialogowym Ustawienia lustrzanki cyfrowej wybierz z listy rozwijanej aparat, a następnie dostosuj ustawienia aparatu na ekranie podglądu. Wprowadź wymagane zmiany i kliknij przycisk OK. Ustaw ręcznie ogniskowanie w aparacie lub wybierz tryb AF, a następnie w programie Pinnacle Studio włącz opcję Wyświetl ogniskowanie, aby wyświetlić na ekranie elementy sterowania. Kliknij opcję Ogniskowanie automatyczne lub Ogniskowanie ręczne. Jeśli wybrano opcję Ogniskowanie automatyczne, przeciągnij prostokąt do obszaru ogniskowania. Aparat automatycznie dostosuje ustawienie ogniskowania. Jeśli wybrano opcję Ogniskowanie ręczne, kliknij symbol „+” lub „-” na ekranie podglądu, aby ustawić ostrość.
4 Wybierz Ustawienia projektu. Jeśli chcesz zmienić domyślną lokalizację plików projektu, w obszarze Zapisz do przejdź do wybranej lokalizacji.
5 Jeśli wiesz, jaki rodzaj ruchu chcesz uzyskać, masz do wyboru różne rodzaje narzędzi do wyrównywania i ustawienie Czas przemieszczania (jego wartość to czas określony w sekundach).
6 Po skonfigurowaniu przedmiotu kliknij przycisk Przechwyć klatkę.
7 Przesuwaj przedmiot i kontynuuj przechwytywanie obrazów przedstawiających poszczególne ruchy. Jeśli wykonujesz serię prostych ruchów, możesz skonfigurować opcję Automatyczne przechwytywanie.
8 Aby przejrzeć klatki, na pasku sterowania kliknij przycisk odtwarzania w celu obejrzenia filmu. Aby ponownie aktywować przycisk Przechwyć klatkę w celu dodania kolejnych klatek, kliknij przycisk Wideo na pasku sterowania.
9 Po zakończeniu kliknij przycisk Importuj do biblioteki lub Edytuj na osi czasu.
Aby zapisać projekt bez eksportowania go do Biblioteki, kliknij przycisk Zapisz obok pola Nazwa projektu. Kliknięcie przycisku Otwórz (obok przycisku Zapisz) pozwala uzyskać dostęp do zapisanego projektu.