Pasek narzędzi osi czasu
Pasek narzędzi nad osią czasu zawiera różne ustawienia, narzędzia i funkcje, które mają zastosowanie do osi czasu i edycji osi czasu. Są one opisane w kolejności od lewej do prawej.
* Dostosowywanie paska narzędzi
Pasek narzędzi osi czasu może zawierać liczne przyciski ułatwiające edycję. Jeden z zestawów przycisków jest dostępny w Edytorze filmu, a nieco większy zestaw w Edytorze dysku. Przycisk Dostosuj pasek narzędzi położony skrajnie z lewej strony pozwala na wybór podzbioru, który ma być wyświetlany.
Kliknięcie przycisku powoduje wywołanie panelu, na którym wszystkie pozostałe przyciski paska narzędzi mogą być indywidualnie ustawiane jako ukryte lub widoczne. Szare oznaczenia obok przycisku Ustawienia osi czasu i kilku innych wskazują, że te przyciski nie są opcjonalne i będą wyświetlane w odpowiednich momentach. Zaznaczanie i usuwanie zaznaczenia opcjonalnych przycisków umożliwia uzyskanie preferowanej konfiguracji paska narzędzi. Ewentualnie można zaznaczyć pole Wybierz wszystko, aby wyświetlić wszystkie przyciski.
Niektóre z poleceń wywołane za pomocą przycisków mają także skróty klawiaturowe. Skróty działają bez względu na to, czy przyciski są widoczne. (Więcej informacji zawiera punkt Załącznik C: Skróty klawiaturowe).
* Ustawienia osi czasu
Domyślnie ustawienia osi czasu są kopiowane z pierwszego klipu wideo, który został dodany do osi czasu. Jeśli zapewni to odpowiednie rezultaty, dalsze zmiany nie będą już konieczne.
Jeśli wymagana jest zmiana podstawowych właściwości projektu, należy kliknąć przycisk Mechanizm , aby otworzyć panel ustawień osi czasu i skonfigurować podane ustawienia.
Proporcja: Należy wybrać wyświetlanie w formacie 4 x 3 lub 16 x 9.
Obrazowanie: Należy wybrać opcję Zwykłe (2D) lub Stereoskopowe (3D).
Rozmiar: Należy wybrać rozdzielczości w pikselach HD i SD dostępne dla danego współczynnika proporcji.
Szybkość klatek: Należy wybrać spośród opcji szybkości klatek, zachowując spójność z innymi ustawieniami.
Te ustawienia można zmienić w dowolnym czasie podczas pracy nad projektem, ale należy pamiętać, że zmiana szybkości klatek może spowodować lekkie przesunięcie się klipów na osi czasu, ponieważ zostaną one dostosowane do nowych obramowań klatki.
Materiał wideo, który nie jest zgodny z wybranymi ustawieniami projektu, zostanie automatycznie przekonwertowany w chwili umieszczania na osi czasu. Jeśli tworzony jest film stereoskopowy, można użyć materiału 2D, ale będzie to materiał o wyglądzie dwuwymiarowym, bo widok prawego i lewego oka będzie identyczny. Materiału 3D można użyć na osi czasu 2D, będzie jednak pokazywany tylko kanał lewostronny.
Jeśli użytkownik chce wybrać konkretny standard wideo dla swoich projektów, zamiast polegać na procedurze określania właściwości na podstawie pierwszego dodanego klipu, należy otworzyć stronę Ustawienia projektu ustawień aplikacji. Patrz sekcja Ustawienia projektów w Panelu sterowania.
* Edytor dysku
Można przygotować projekt w celu wyeksportowania go do programu MyDVD, klikając przycisk Otwórz pasek narzędzi do tworzenia płyty na pasku narzędzi osi czasu.
Więcej informacji na temat edycji dysków zawiera punkt Projekty dysków.
* Mikser audio
Ten przycisk otwiera rozszerzony obszar sterowania audio z narzędziami regulacji głośności oraz dostępem do narzędzia panoramowania dźwięku przestrzennego.
* ScoreFitter
Narzędzie ScoreFitter jest zintegrowanym generatorem muzyki programu Pinnacle Studio, udostępniającym bezpłatnie indywidualnie opracowaną muzykę, która jest dopasowana pod względem czasu trwania do tworzonego filmu. Patrz sekcja Muzyka w tle z biblioteki ScoreFitter.
* Tytuł
Przycisk Tytuł powoduje otwarcie Edytora tytułów. Jeśli żaden z wielu dostarczonych tytułów nie odpowiada wymaganiom, można utworzyć własny tytuł. Patrz sekcja Tytuły.
* Edytor tytułów 3D
Edytor tytułów 3D umożliwia edytowanie wstępnie zdefiniowanych tytułów 3D i tworzenie własnych. Można także tworzyć obiekty 3D.
* Narracja
Narzędzie narracji umożliwia nagrywanie komentarzy lub innych treści audio na żywo podczas odtwarzania filmu. Patrz sekcja Narzędzie Narracja.
* Wyciszanie dźwięku tła
Opcja Wyciszanie dźwięku tła służy do automatycznego obniżania poziomu dźwięku ścieżki, co zapewnia lepszą słyszalność innej ścieżki. Więcej informacji: Korzystanie z funkcji wyciszania dźwięku tła w celu automatycznej regulacji głośności.
* Edytor nagrań z wielu kamer
Edytor nagrań z wielu kamer to obszar roboczy, który pozwala tworzyć profesjonalne kompilacje materiałów wideo z nagrań prezentujących zdarzenia zarejestrowane na różnych kamerach i z różnych perspektyw. Więcej informacji: Edycja nagrań z wielu kamer.
* Przezroczystość ścieżki
Opcja Przezroczystość ścieżki umożliwia precyzyjne sterowanie przezroczystością na osi czasu po przejściu do trybu, który ułatwia ustawianie klatek kluczowych i dostosowywanie poziomu przezroczystości na podstawie klatki kluczowej. Więcej informacji: Przezroczystość ścieżki.
* Śledzenie ruchu
Użytkownik może śledzić ruch elementów na filmach wideo oraz dodawać maski bądź obiekty wykonujące ten sam ruch. Więcej informacji: Śledzenie ruchu.
* Podział ekranu
Użytkownik może w programie Pinnacle Studio z łatwością utworzyć wideo z podziałem ekranu, co pozwala odtwarzać kilka nagrań wideo we wcześniej zdefiniowanym lub dostosowanym szablonie. Więcej informacji: Szablon wideo z podziałem ekranu.
* Znacznik początkowy, Znacznik końcowy, Wyczyść
Znacznik początkowy pozwala ustawić początkowy punkt przycinania.
Znacznik końcowy pozwala ustawić końcowy punkt przycinania.
Wyczyść znacznik początkowy/znacznik końcowy pozwala usunąć wszystkie znaczniki przycinania.
* Żyletka (dzielenie klipów)
Aby rozdzielić jeden klip lub kilka klipów w położeniu linii odtwarzania, należy kliknąć przycisk żyletki. Ta operacja nie spowoduje usunięcia materiału, ale każdy powiązany klip zostanie podzielony na dwa klipy, które będzie można przetwarzać oddzielnie w zakresie przycinania, przenoszenia, dodawania efektów itp.
Jeśli na linii odtwarzania znajdują się zaznaczone klipy, tylko te klipy będą rozdzielone. Obie części tych klipów pozostaną zaznaczone po rozdzieleniu.
Jeśli na linii odtwarzania nie ma żadnych klipów, wszystkie przecięte przez linię klipy zostaną rozdzielone, a części po prawej stronie będą zaznaczone, aby ułatwić usunięcie w razie potrzeby.
Zablokowane ścieżki są wykluczone z czynności rozdzielania.
* Kosz na śmieci
Kliknięcie kosza na śmieci spowoduje usunięcie wszystkich zaznaczonych elementów z osi czasu. Więcej informacji na temat wpływu tej czynności na inne klipy osi czasu można znaleźć w punkcie Usuwanie klipów.
* Migawka
Jeśli podczas wyświetlania podglądu materiału wideo na osi czasu klatka ma być przechwycona jako nieruchomy obraz, należy kliknąć przycisk Migawka. Zostanie utworzone zdjęcie obrazu aktualnie wyświetlanego na podglądzie i zapisane w folderze Migawka w grupie Zdjęcia Biblioteki.
Użycie przycisku Migawka na osi czasu to szybki sposób na przechwycenie klatki. Większą kontrolę zapewnia narzędzie Migawka w Edytorze wideo. Więcej informacji o narzędziu Migawka można znaleźć w punkcie Migawka.
* Znaczniki
Funkcje dostępnych tutaj znaczników są takie same jak w przypadku znaczników dostępnych w edytorach multimediów do obsługi materiału wideo i audio. Patrz Znaczniki.
Znaczniki osi czasu nie są dołączane do określonego klipu, lecz należą do zespolonego sygnału wizyjnego w oznaczonym punkcie. Znaczniki zmieniają położenie podczas edycji osi czasu jedynie wtedy, gdy zaznaczenie klipu obejmuje wszystkie ścieżki w punkcie zaznaczenia i żadna ścieżka nie jest zablokowana.
* Zaznaczenie
To domyślne narzędzie pozwala wybierać klipy na osi czasu. Jest to jedno z pięciu narzędzi umożliwiających dostosowywanie klipów na osi czasu.
* Narzędzie Rozsuwanie
Pozwala przeciągnąć na osi czasu, aby zmienić widoczne klatki (zawartość) bez wpływu na „przedział czasowy” (czas trwania) klipu, zasadniczo przesuwając znaczniki przycinania w klipie źródłowym. Więcej informacji: Używanie narzędzi Rozsuwanie, Przesuwanie, Przemieszczanie i Rozciąganie na osi czasu.
* Narzędzie Przesuwanie
Pozwala przesunąć „przedział czasowy” klipu wzdłuż osi czasu bez zmiany czasu jego trwania, zasadniczo przesuwając znaczniki przycinania na osi czasu, aby odsłonić inną zawartość. Więcej informacji: Używanie narzędzi Rozsuwanie, Przesuwanie, Przemieszczanie i Rozciąganie na osi czasu.
* Narzędzie Przemieszczanie
Pozwala dostosować rozmiar „okna czasowego” klipu, zmieniając czas trwania zaznaczonego i sąsiedniego klipu. Więcej informacji znajdziesz w punkcie Używanie narzędzi Rozsuwanie, Przesuwanie, Przemieszczanie i Rozciąganie na osi czasu.
* Narzędzie Rozciąganie
Pozwala dostosować rozmiar „przedziału czasowego” klipu, zmieniając tym samym czas trwania na osi czasu, poprzez poszerzenie lub okrojenie zawartości (dostosowanie szybkości) w celu dopasowania do nowego czasu trwania bez zmiany wyświetlanych klatek. Więcej informacji: Używanie narzędzi Rozsuwanie, Przesuwanie, Przemieszczanie i Rozciąganie na osi czasu.
* Tryb przycinania
Aby otworzyć punkt przycinania, należy umieścić suwak osi czasu w pobliżu miejsca, w którym ma nastąpić przycinanie, i kliknąć przycisk tryb przycinania. Ponowne kliknięcie powoduje zamknięcie trybu przycinania. Więcej informacji można znaleźć w punkcie Przycinanie wideo.
* Przejścia o dynamicznej długości
Gdy przejście jest dodawane do osi czasu, otrzymuje zwykle domyślną długość ustawioną w oknie Panel sterowania programu Pinnacle Studio. Kliknięcie tego przycisku umożliwi zastąpienie domyślnej długości inną wartością. Gdy przycisk jest podświetlony, czas trwania przejścia można ustawić poprzez przeciągnięcie kursora myszy w prawą lub lewą stronę w chwili umieszczania przejścia na klipie. Więcej informacji o przejściach można znaleźć w punkcie Przejścia.
* Przyciąganie magnetyczne
Tryb magnesu ułatwia wstawianie klipów podczas przeciągania. Gdy tryb jest włączony, klipy są „magnetycznie” przyciągane przez inne elementy na osi czasu, gdy zostanie pomiędzy nimi osiągnięta określona minimalna odległość. Funkcja ta eliminuje niepotrzebne i często niezauważalne odstępy pomiędzy elementami, które w przeciwnym razie często występowałyby na etapie edycji. Jeśli zaś użytkownik celowo chce uzyskać takie odstępy, należy wyłączyć tę funkcję, aby uzyskać zamierzony efekt.
* Przewijanie audio
Domyślnie dźwięk danego projektu można odsłuchiwać jedynie podczas odtwarzania w podglądzie. Przycisk przewijania audio na pasku narzędzi osi czasu umożliwia podgląd audio nawet podczas „przewijania” filmu poprzez przeciąganie elementów sterujących przewijania osi czasu.
Kółko przewijania narzędzia Odtwarzacz również obsługuje przewijanie audio.
* Tryb edycji
Selektor trybu edycji w prawym rogu paska narzędzi osi czasu decyduje o zachowaniu innych klipów podczas edycji.
Dostępnych jest pięć różnych trybów edycji: Edycja Smart, Wstaw i Zastąp, 3–4-punktowy tryb edycji, Zamień. Domyślnym trybem jest Edycja Smart, w której program Pinnacle Studio dokonuje wyboru spośród strategii wstawiania, zastępowania i czasem bardziej skomplikowanych w kontekście każdej operacji obejmującej edycję.
Tryb Edycja Smart zaprojektowano w celu zapewnienia maksymalnej synchronizacji pomiędzy ścieżkami na osi czasu. W przypadku edycji wielościeżkowej klipy najczęściej mają powiązania pionowe i poziome. Jeśli na przykład użytkownik precyzyjnie dopasowywał fragmenty obrazu z fragmentami muzyki, na pewno nie chciałby ponownie dopasowywać tego materiału po przeprowadzeniu dodatkowych czynności edycji.
Tryb Wstaw jest zawsze niedestrukcyjny: powoduje przesunięcie innych klipów przed wstawieniem nowego materiału. Opcja ta również automatycznie usuwa wolne przestrzenie powstałe na skutek przeniesienia materiału. Ingerencja następuje jedynie na ścieżce docelowej. Wszelkie wcześniejsze synchronizacje z innymi ścieżkami po prawej stronie punktu edycji zostaną utracone.
Tryb Wstaw jest najbardziej przydatny na początkowych etapach projektu, gdy użytkownik gromadzi i porządkuje klipy na osi czasu. Ten tryb gwarantuje, że żaden materiał nie zostanie utracony, i znacznie ułatwia zmianę układu klipów oraz ich sekwencji.
Na późniejszych etapach, gdy struktura projektu osiąga postać ostateczną i użytkownik rozpoczął już precyzyjną synchronizację materiału na poszczególnych ścieżkach, tryb wstawiania jest już mniej przydatny. Właściwości, które stanowią atuty na początkowych etapach (efekt „falowania”) w fazie finalizacji są niepożądane. W takiej sytuacji stosowany jest tryb zastępowania.
Tryb Zastąp ma bezpośredni wpływ tylko na zaznaczone klipy. Zmiana długości lub położenia klipu w trybie zastępowania spowoduje zastąpienie sąsiednich klipów (w przypadku wydłużenia) lub pozostawienie wolnych przestrzeni (w przypadku skrócenia). Czynność ta natomiast nigdy nie zakłóci synchronizacji poszczególnych ścieżek.
3–4-punktowy tryb edycji pozwala szybko i precyzyjnie dodawać klipy do sekwencji na osi czasu. Trybu 3-4-punktowej edycji można użyć do każdego projektu, jednak sprawdzi się on najlepiej w przypadku projektów, w których klipy mają być dokładnie wyrównane, np. gdy klipy ilustracyjne wymagają dopasowania do narracji lub gdy trzeba dopasować klipy do wybranych części ścieżki dźwiękowej. Więcej informacji: Edycja 3- i 4-punktowa.
Tryb zamiany umożliwia zastąpienie jednego klipu innym, zachowując czas trwania, efekty i inne właściwości. Jest on szczególnie przydatny podczas korzystania z szablonów. Więcej informacji zawiera punkt Zastępowanie klipu.
* Korzystanie z klawisza Alt w celu zastąpienia trybu edycji
Aby zamiast wstawiać nadpisywać lub wstawiać zamiast nadpisywania, przytrzymaj klawisz Alt, przeprowadzając edycję. Klawisz Alt można nacisnąć (lub zwolnić) w dowolnym momencie podczas przygotowywania edycji: stan klawisza ma znaczenie w momencie wykonywania operacji, np. upuszczania przeciąganych elementów na oś czasu.