Místní nabídky klipů
Klepnutím na klip pravým tlačítkem myši otevřete místní nabídku s příkazy vhodnými pro daný typ položky. Videoklip má například jinou nabídku než klip s titulky. Některé příkazy jsou však společné u většiny, či dokonce všech typů. Rozdíly v použitelnosti jsou uvedeny v následujících popisech.
Editovat film: Tento příkaz je k dispozici pouze u filmových (kontejnerových) klipů a slouží k otevření příslušného kontejneru ve vlastním filmovém editoru. Vnořený editor nabízí tytéž funkce a oblasti jako primární editor.
Editovat titulek: Tento příkaz je určen pouze pro titulky a otevírá
Editor titulků. (Viz část
Editor titulků.)
Editovat hudbu: Tento příkaz je určen k úpravám klipů nástroje ScoreFitter. (Viz část
Hudba na pozadí ScoreFitter.)
Editovat koláž: Tento příkaz slouží k úpravám klipu koláže v Editoru koláží. (Viz část
Použití Editoru koláží.)
Otevřít editor efektů: Tento příkaz otevře editor médií pro klip libovolného typu a zobrazí kartu Efekty. Klipy koláží, titulků i kontejnerové klipy jsou zpracovány stejným způsobem jako běžné videoklipy.
Rychlost: Tímto příkazem lze otevřít dialogové okno Ovládání rychlosti, ve kterém je možné použít efekty zrychlení či zpomalení vybraných klipů. Tato možnost není k dispozici u kontejnerů. Viz část
Ovládání rychlosti s mapováním času.
Měřítko: První dvě možnosti ovlivní zpracování klipů, které při umístění do projektu nevyhovují aktuálnímu formátu časové osy. Viz část
Panel nástrojů časové osy.
• Možnost Přizpůsobit zobrazí obrázek se správným poměrem stran a v největším možném měřítku bez oříznutí. Nepoužité části snímku jsou zpracovány jako průhledné.
• Možnost Výplň také zachová poměr stran obrazu, nastaví však takové měřítko, aby neexistovaly žádné nevyužité části obrazovky. Pokud nejsou poměry stran shodné, budou části obrazu oříznuty.
Při dalším ladění chování měřítka klipu je možné vyzkoušet funkci Posuvník a lupa.
• Zachovat kanál alfa, Odebrat kanál alfa, Generovat kanál alfa: Tyto příkazy se vztahují na obsah s kanálem alfa (určujícím průhlednost jednotlivých pixelů). Tyto informace kanálu alfa mohou být v konfliktu s efekty aplikace Pinnacle Studio. Příkaz není k dispozici u klipů obsahujících pouze zvuk.
Aktivní proudy: Tento příkaz je k dispozici k zakázání jednotlivých proudů v klipech obsahujících obraz i zvuk. Obvykle se používá jako snadný způsob vyřazení nepotřebného zvuku kamery.
Upravit trvání: Umožňuje zadat číselnou hodnotu doby trvání do místního okna. Všechny vybrané klipy budou pomocí přizpůsobení výstupních bodů trimovány na požadovanou délku.
Oddělit zvuk: V klipech obsahujících obraz i zvuk umožňuje tento příkaz oddělit zvukový proud do samostatného klipu v samostatné stopě, a povolit tak rozšířené operace úprav, například L-střihy.
Najít v knih.: Tento příkaz otevře v prohlížeči knihovny složku obsahující položku, která je zdrojem pro daný videoklip, klip s fotografiemi nebo zvukový klip.
Vyjmout, Kopírovat, Vložit: Pomocí příkazů schránky je možné přesunout nebo kopírovat výběr klipů namísto přetahování pomocí myši.
Skupina: Lze seskupit více klipů, které pak můžete přesouvat současně. Pokud skupinu již nepotřebujete nebo chcete vytvořit jiné seskupení, můžete Zrušit seskupení klipů.
Přechod Do,
Přechod Z: Tyto položky poskytují přístup k sadě operací pro správu přechodů, včetně příkazů
Přidat,
Nahradit,
Editace,
Kopírovat a
Odstranit. Další informace naleznete v tématu
Přechody.
Odstranit: Slouží k odstranění vybraných klipů.
Zobrazit informace: Umožňuje zobrazit vlastnosti klipu a příslušných souborů médií v textovém formátu.