Opravy : Opravy fotografií
Opravy fotografií
V Editoru fotografií je k dispozici těchto pět oprav: Vylepšit, Úpravy, Oříznout, Narovnat a Červené oči. První dvě opravy se ovládají pomocí panelů, které se otevřou v pravém horním rohu Editoru fotografií, ostatní tři se ovládají interaktivně v náhledu obrázku.
* Vylepšit (fotografie)
Tato oprava otevře panel procesoru oprav obrázku s nástroji, které slouží k opravě problémů s barvou a intenzitou osvětlení. Nástroje lze rovněž využít k tvorbě vlastních vzhledů a stylistických efektů, které původní materiál nejen opravují, ale také obohacují. Nástroje jsou rozděleny do skupin popsaných níže.
* Automatické
Nástroje v této skupině upravují obrázek automaticky poté, co analyzují rozsah jeho jasu. Nastavení nástroje lze podle potřeby ručně měnit, a tím přizpůsobit úpravy.
Vyvážení bílé: Pokud zaškrtnete políčko Vyvážení bílé, vypočítá se nastavení teploty barev obrázku a zobrazí se jezdec úpravy teploty. Jezdcem lze během náhledu interaktivně upravovat nastavení.
Úrovně: Zaškrtnutím tohoto políčka se aktivuje automatická úprava intenzity osvětlení a otevře se sada tří nástrojů. Patří mezi ně Optimalizace, rozevírací seznam umožňující nastavit celkové chování nástroje tím, že zvolíte buď možnost „Kontrast“ (optimalizace pouze kontrastu), nebo „Plná“ (obecná optimalizace osvětlení).
Hodnoty posuvníků dalších nástrojů, kterými jsou Jas a Živost, lze měnit v rozsahu –10 až +10. Nulové nastavení znamená, že se automaticky vybraná hodnota nezmění. Jas obecně zvýší nebo sníží jas v celém obrázku. Živost, která je určena především pro obrázky lidí, se podobá nástroji pro regulaci sytosti, ale minimalizuje nepřirozený vzhled přesycených pleťových tónů.
* Podstata
Tyto nástroje umožňují upravit obecné vlastnosti osvětlení obrázku.
Jas: Tento ovládací prvek umožňuje celkovou úpravu jasu, která rovnoměrně ovlivní světlé i tmavé plochy obrázku. Potřebujete-li úpravy jasu ovládat podrobněji, použijte raději nástroj Výběrový jas (viz níže).
Kontrast: Tato funkce zvětšuje rozdíl mezi světlými a tmavými oblastmi obrázku. Posílením kontrastu lze oživit nevýraznou fotografii, i když existuje riziko ztráty podrobností v oblastech, které jsou již před úpravou velmi jasné nebo velmi tmavé.
Teplota: Ovládací prvek teploty barev mění barevné složení obrazu tak, aby působil „teplejším“ nebo „chladnějším“ dojmem. Osvětlení v interiéru, jako je wolframová žárovka nebo svíčka, je považováno za teplé, zatímco denní světlo (zejména stín) je považováno za studené. Použitím ovládacího prvku teploty změníte v obrázku především hodnoty žluté a modré barvy, zatímco vliv na zelenou a purpurovou je malý.
Sytost: Tento ovládací prvek reguluje intenzitu barev obrázku. Zvýšením této hodnoty dojde k obohacení barev, které jsou poté živější, nebo až křiklavé. Snížením této hodnoty se zmenší intenzita barev v obrázku (při hodnotě nula v obrázku zůstanou jen šedé stíny). Potřebujete-li úpravy sytosti ovládat podrobněji, použijte raději nástroj Výběrová sytost. Podobné úpravy umožňuje nástroj Živost, který bývá upřednostňován u portrétů, neboť zachovává pleťové tóny.
Srozumitelnost: Zvýšením Srozumitelnosti se zvětší kontrast středních tónů, což obvykle zostřuje okraje v obrázku. Malé zvýšení této položky vede často ke zlepšení celkového vzhledu obrázku.
Mlha: Zvýšením Mlhy se obrázek prosvětlí díky zhuštění dynamického rozsahu barev směrem nahoru. Černá barva se změní v šedou, zatímco světlejší tóny se rovněž prosvětlí, ale klesající mírou. Barvy obrázku se tím zesvětlí a současně zjemní. Chcete-li dosáhnout opačného efektu, ztmavení a propracování detailů, nastavte u možnosti Mlha záporné hodnoty. Dolní mez jasu obrázku poklesne a světlé a střední tóny se ještě více zvýrazní tím, že se dynamický rozsah rozšíří směrem dolů.
* Vyvážení bílé
Pokud jsou bílé či šedé oblasti obrázku mírně tónované nebo zbarvené, pomocí nástrojů této skupiny lze obnovit jejich přirozený vzhled.
Výběr barvy ve stupních šedé: Aktivujte výběr a klikněte na bílou nebo šedou oblast obrázku, kde by neměla být žádná barva. Vyvážení bílé na obrázku se automaticky upraví a odstraní nežádoucí zabarvení.
Paleta barev: Pohybujte kontrolním bodem směrem od středu a procházejte pole barev, dokud nedosáhnete přirozeného vzhledu obrázku.
* Výběrový jas
Občas je zapotřebí upravit určité jasné oblasti obrázku, aniž by byly ovlivněny jeho ostatní části. Právě to umožňuje následujících pět samostatných ovládacích prvků pro úpravu jasu:
Černá: Tento jezdec má vliv jen na nejtmavší oblasti na obrázku. Nejlepších výsledků dosáhnete, ponecháte-li úpravy černé a bílé až na konec.
Výplň – světlo: Posunutím tohoto jezdce na vyšší hodnotu lze získat větší množství detailů v tmavých (ne však černých) oblastech plně kontrastní fotografie.
Střední rozsah: Zóna, na kterou má vliv tento jezdec, zahrnuje celý střední rozsah osvětlení.
Světlé tóny: Tento jezdec má vliv na všechna světlá místa na obrázku. S jeho pomocí lze ztlumit přeexponované oblasti, které vznikají v důsledku použití blesku, odrazů nebo silného slunečního svitu.
Bílá: Tento jezdec má vliv na části obrázku, které jsou považovány za bílé. Bílou a černou upravujte jako poslední.
* Výběrová sytost
Zatímco standardní oprava Sytost zvyšuje sytost barev rovnoměrně napříč celým spektrem, Výběrová sytost umožňuje individuální zesílení nebo potlačení primárních a sekundárních barev. Pokud se například modrá jeví jako příliš sytá, může být její sytost snížena, přičemž intenzita ostatních barev zůstane zachována.
* Úpravy
Aplikace Pinnacle Studio během importu automaticky rozpoznává určité parametry, ale díky různým faktorům může občas dojít k nesprávné identifikaci. Část Úpravy umožňuje v případě potřeby změnit kterékoli ze základních vlastností obrázku.
Alfa
Fotografie může obsahovat kanál Alfa. Jedná se o osmibitový obrázek v odstínech šedé, který definuje úroveň průhlednosti jednotlivých pixelů fotografie. Chcete-li odebrat kanál Alfa, zvolte možnost Ignorovat kanál Alfa.
Prokládání
Pokud byly možnosti Prokládání obrázku při importu nesprávně identifikovány, nastavte pomocí tohoto rozevíracího seznamu správné nastavení.
Stereoskopické 3D
Pokud byl formát souboru 3D obrázku při importu nesprávně rozpoznán, nastavte správné stereoskopické rozložení pomocí tohoto rozevíracího seznamu.
* Oříznutí
Tento nástroj použijte k zvýraznění určitých částí obrázku nebo k odebrání nechtěných součástí.
Oříznutí obrázku
Obdélníkové pole (rámeček oříznutí): Zvolíte-li nástroj pro oříznutí, na obrázek bude umístěn rámeček, jehož velikost lze měnit. Obrázek oříznete přetažením stran či rohů tohoto rámečku. Můžete také přetáhnout střed obdélníkového pole, a upravit tak jeho pozici.
Poměr stran: Pomocí rozevíracího seznamu Poměr stran na ovládacím panelu lze zajistit, aby si obdélník oříznutí při změně velikosti zachoval požadovaný standardní poměr. Je podporován standardní (4:3) a široký (16:9) poměr stran.
Náhled: Tato funkce zobrazí oříznutý obrázek bez okolního materiálu. Stisknutím klávesy ESC nebo kliknutím na obrázek se vrátíte k zobrazení editace.
Vymazat, Storno a Použít: Volba Vymazat vrátí obdélníkové pole do původní velikosti, volba Storno zavře okno bez uložení jakýchkoli úprav a volba Použít uloží změněný obraz bez zavření editoru.
* Narovnat
Tato oprava umožňuje narovnat obrázek, jenž obsahuje viditelně šikmé prvky, které by měly být přesně vodorovné nebo svislé. Pokud jste obrázek neořízli, dynamicky mění při otáčení velikost tak, aby rohy viditelně nechyběly. U oříznutého obrázku se velikost nemění, pokud je k dispozici dostatek přebytečného materiálu k vyplnění prázdných rohů.
Obrázek je připraven k narovnání (s nitkovým křížem).
Na panelu nástrojů pod náhledem se nachází několik funkcí, které se vztahují k funkci Narovnání.
Možnosti vodítka: Dvě tlačítka zcela nalevo na panelu nástrojů umožňují nastavit režim pro čáry, které se nacházejí na náhledu jako vodítko pro narovnání. Výběrem jednoho tlačítka zrušíte výběr toho druhého. Tlačítko Nitk. kříž (zcela vlevo) přidá pár překřížených čar, které lze přetáhnout pomocí myši a slouží jako reference pro skutečně svislé nebo vodorovné zarovnání kdekoli na obrázku. Pomocí tlačítka Mřížka lze přes celý obrázek vytvořit fixní, opakující se vzor mřížky.
Nastavit úhel: K nastavení úhlu rotace lze použít buď jezdec na panelu nástrojů pod obrázkem, nebo můžete kliknout a podržet levé tlačítko myši a současně přetáhnout obrázek. Je podporováno otočení oběma směry až o 20 stupňů.
Vymazat, Storno a Použít: Volba Vymazat nastaví obrázek zpět do původního stavu, volba Storno zavře okno bez uložení jakýchkoli úprav a volba Použít uloží změněný obraz bez zavření editoru.