Editor titulků : Text a nastavení textu
Text a nastavení textu
Navzdory všem grafickým vymoženostem Editoru titulků zůstává samotný text titulků v mnoha případech primárním důvodem, proč jsou titulky použity. Editor proto poskytuje několik specializovaných možností, které vám pomohou zajistit, aby text vypadal přesně tak, jak chcete. Operace s textem, kterými se budeme zabývat, zahrnují:
editaci textu;
změnu písma, velikosti písma a stylů;
nastavení zarovnání a směru textu;
kopírování a vkládání vlastností textu.
Nejdůležitější oblastí Editoru titulků z hlediska práce s textem je okno editace a panel Nastavení textu. Z hlediska nastavení stylu pro vrstvu textu je také důležitá část Vzhledy v části pro výběr předvoleb a panel Nastavení vzhledu. Viz části Předvolby vzhledů a Nastavení vzhledu.
* Režim editace textu
Jak je popsáno jinde, při přetahování textové vrstvy je nutné opatrně kliknout na okraj ovládacího rámečku a ne do něj, abyste vrstvu nechtěně nepřepnuli do režimu editace textu. U operací, které jsou zde popsány, však budeme potřebovat právě režim editace textu. V nově vytvořené textové vrstvě je režim editace již aktivovaný: můžete okamžitě začít psát a nahradit výchozí text.
Chcete-li aktivovat editaci u stávající textové vrstvy, klikněte kamkoli uvnitř ovládacího rámečku. Režim editace textu se aktivuje a další často požadovaný krok – výběr veškerého stávajícího textu ve vrstvě – proběhne automaticky, čímž vám ušetří čas. Jako obvykle je vybraný text zvýrazněn.
Textová vrstva, ve které je veškerý text zvýrazněný. Ovládací prvky pro editaci textu v záhlaví zleva doprava nastavují styl písma (tučné, kurzíva, podtržené), zarovnání a směr textu a název a velikost písma. V režimu editace textu má ukazatel myši nad vrstvou tvar velkého tiskacího písmene I, jak je znázorněno na obrázku.
Chcete-li upravit samotný text, jednoduše začněte psát. Zvýrazněný text zmizí a nahradí jej text, který zadáte. Během psaní je aktuální bod pro vkládání (místo v textu, kam se vkládají nově zadané znaky) označen svislou čarou.
Pokud chcete přidat nový text, ale zároveň zachovat původní text, přepněte vrstvu do režimu editace textu a klikněte na požadovaný bod pro vkládání, případně bod pro vkládání přesuňte pomocí kláves se šipkami.
Než začnete psát, můžete také zvýraznit (a posléze nahradit) pouze část textu: přetáhněte přes znaky ukazatel myši nebo podržte stisknutou klávesu SHIFT a vyberte znaky pomocí kláves se šipkami. Můžete také trojím kliknutím vybrat veškerý text vrstvy nebo dvojím kliknutím na slovo vybrat pouze dané slovo. Konečně chcete-li znovu vybrat veškerý text ve vrstvě, můžete použít myš nebo klávesy se šipkami, jak je popsáno výše, nebo standardní klávesovou zkratku CTRL+A.
* Panel Nastavení textu
Tento dílčí panel Nastavení se nachází zcela nahoře a obsahuje skupinu ovládacích prvků pro úpravy a nastavení stylu obsahu aktuální textové vrstvy.
Použití textového pole
V případech, kdy je text v okně editace obtížně přístupný nebo dokonce zcela nepřístupný pro úpravy, nabízí textové pole v panelu další praktický způsob jak vybrat a upravovat text. Tento způsob práce doporučujeme v případě, že se text na aktuální poloze jezdce nachází mimo obrazovku, k čemuž může dojít při použití filmů. Textové pole se při psaní postupně zvětšuje a je možné do něj zadat až tři řádky textu. Pokud napíšete další řádky, zobrazí se posuvník.
Úprava stylu zvýrazněného textu
Většina ovládacích prvků textu Editoru titulků vám bude pravděpodobně připadat povědomá, neboť jste podobné ovládací prvky již jistě používali v jiných aplikacích. Následující ovládací prvky se týkají pouze zvýrazněného textu:
Styl písma: Chcete-li u zvýrazněného textu nastavit tučné písmo, kurzívu nebo podtržené písmo, použijte přepínací tlačítka v záhlaví nebo standardní klávesové zkratky CTRL+B, CTRL+I a CTRL+U. Když je určitá volba stylu písma aktivní, odpovídající tlačítko je zvýrazněné.
Název písma: Titulky jsou tím pravým místem, kde můžete experimentovat s různými atraktivními písmy, takže tento rozevírací seznam budete pravděpodobně používat často. Pokud máte v počítači hodně typů písma, může být seznam velmi dlouhý. Navigaci si usnadníte stisknutím prvního písmene názvu písma, čímž se v seznamu ihned přesunete k odpovídající abecední části. Klikněte na požadované písmo nebo na název přejděte pomocí kláves se šipkami a stiskněte klávesu ENTER.
Chcete-li vybrat písmo, otevřete rozevírací seznam a klikněte na požadované písmo. Písmo bude použito pouze u aktuálně vybraného textu.
Velikost písma: Editor titulků nabízí několik způsobů jak nastavit velikost písma. Novou hodnotu můžete zadat přímo do editačního pole velikosti písma (až do hodnoty 360) nebo můžete použít sousední tlačítko rozevíracího seznamu a zobrazit seznam velikostí. Dále napravo se nacházejí tlačítka pro zmenšení a zvětšení písma. Ta mění velikost v intervalech, které se zvětšují se vzrůstající velikostí písma.
* Kopírování a vkládání stylů textu
U textových vrstev a vrstev tvarů můžete vzhledy mezi jednotlivými vrstvami kopírovat pomocí příkazů místních nabídek Kopírovat atributy a Vložit atributy (které lze zobrazit kliknutím pravým tlačítkem myši na ovládací rámeček v okně editace), aniž byste museli otevírat část Vzhledy v části pro výběr předvoleb.
U textu touto operací replikujete také název, velikost a styl písma z jedné textové vrstvy do druhé, přičemž operaci lze použít také u částečně vybraného textu v rámci textových vrstev.
* Zarovnání textu
U titulků s více řádky textu poskytuje Editor titulků standardní nabídku možností zarovnání textu. Výchozí zarovnání nové textové vrstvy je na střed (příkaz Zarovnat na střed v rozevíracím seznamu), při kterém jsou jednotlivé řádky v dostupném prostoru vodorovně vystředěny. Dalšími možnostmi jsou příkazy Zarovnat vlevo, Zarovnat vpravo a Zarovnání.
* Směr textu
Editor titulků obsahuje nabídku osmi možností směru textu, aby bylo možné dodržet odlišné konvence v různých jazycích s ohledem na směr psaní řádků textu a dosáhnout maximální grafické flexibility. Tyto možnosti, které doplňují možnosti zarovnání textu popsané výše, mají vliv nejen na způsob, jakým je text zobrazen, ale také na funkci standardních kláves jako HOME a END.
* Úprava stylu pomocí vzhledů
Jak již bylo popsáno v části Předvolby vzhledů, vzhled textových vrstev a vrstev tvarů lze změnit použitím vzhledů z části pro výběr předvoleb. U textové vrstvy s částečně vybraným textem se použití vzhledu projeví pouze u vybraného textu. V principu lze samostatný vzhled přiřadit každému jednotlivému znaku v titulku.