Przycinanie
Zmiana długości klipów lub luk na osi czasu jest nazywana „przycinaniem”.
Przycinanie wielościeżkowe jest przydatną umiejętnością edycji. Przycinając jednocześnie wiele ścieżek można zapewnić, że klipy, które pojawią się później na osi czasu, zachowają odpowiednią synchronizację.
Przycinanie klipów bez uwzględnienia przyszłych materiałów na osi czasu może zakłócić synchronizację projektu. Ścieżki dźwiękowe, które nie są dopasowane do akcji, oraz nieprawidłowo zsynchronizowane tytuły to typowe problemy, które w takiej sytuacji mogą nastąpić.
Przycinanie wielu ścieżek
Zasada umożliwiająca zapewnienie synchronizacji
Program Pinnacle Studio jest wyposażony w wydajne narzędzia do przycinania, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie przycinania wielościeżkowego. Na szczęście istnieje prosta zasada, która zapewnia odpowiednią synchronizację nawet w przypadku złożonych osi czasu: na każdej ścieżce należy otworzyć dokładnie jeden punkt przycinania. Niezależnie od tego, czy punkt przycinania znajduje się przy klipie czy przy luce, oraz bez względu na stronę.
Otwieranie punktów przycinania
Aby otworzyć punkt przycinania na aktywnej ścieżce osi czasu, należy umieścić suwak osi obok cięcia, w którym ma być wykonane przycięcie, a następnie kliknąć przycisk trybu przycinania
na pasku narzędzi osi czasu. Otwarcie jednego punktu przycinania na każdej niepustej ścieżce jednocześnie umożliwia kliknięcie przycisku tryb przycinania z jednocześnie wciśniętym klawiszem Shift.
W trybie przycinania można otwierać punkty przycinania za pomocą wskaźnika myszy na początku lub końcu klipu. Należy zwrócić uwagę, że wskaźnik przycinania jest skierowany w lewo na początku klipu i w prawo na końcu. Przy wyświetlanym wskaźniku przycinania należy kliknąć raz punkt, który ma być przycinany. Następnie w razie potrzeby otworzyć dalsze punkty lub ścieżki.
Na jednej ścieżce można otworzyć dwa punkty przycinania. W tym celu należy nacisnąć klawisz Ctrl, aby utworzyć drugi punkt. Ta funkcja jest przydatna w przypadku działań takich jak Przytnij oba, Posuń przycięcie oraz Przesuń przycięcie, które zostały opisane poniżej.
Tryb przycinania w trybie podwójnego podglądu. Żółty trójkąt wskazuje aktualnie wybrany punkt przycinania na początku klipu. Z lewej strony widać końcową ramkę wychodzącego klipu.
Gdy zostanie otwarty punkt przycinania ma miejsce kilka rzeczy:
• Lewa lub prawa krawędź klipu jest oznaczona żółtym paskiem, wskazującym, że jest ona aktualnie wybrana. Punkty przycinania, które nie są wybrane, wyróżnione są pomarańczowym paskiem.
• Otwierany jest Edytor przycinania z narzędziem Odtwarzacz ustawionym na tryb podwójnego podglądu.
• Elementy sterujące odtwarzania pod narzędziem Odtwarzacz stają się narzędziami do dopasowywania przycięcia.
• Podgląd zawierający aktywny punkt przycinania jest wyróżniony żółtą ramką.
Edytor przycinania
W trybie podwójnego podglądu Edytor przycinania przedstawia dwie klatki z osi czasu. Aktualnie wybrany punkt przycinania jest zawsze wyświetlany i jest wyróżniony żółtym prostokątem. Jeśli punkt przycinania znajduje się na początku klipu, pokazywana jest pierwsza klatka klipu, jeśli na końcu klipu — ostatnia klatka. Można zmieniać wybrany punkt przycinania, klikając w drugim oknie podglądu lub naciskając klawisz Tab.
Edytor przycinania podczas operacji obsunięcia. Podgląd z lewej strony przedstawia aktualnie wybrany punkt przycinania. Z prawej strony widoczny jest drugi punkt przycinania.
To, która klatka jest pokazywana w drugim oknie podglądu, zależy od używanego trybu przycinania. W trybie obsunięcia lub wysunięcia wyświetlany jest drugi punkt przycinania, otoczony pomarańczowym trójkątem. W pozostałych przypadkach drugie okno podglądu zawiera klatkę na drugiej stronie cięcia w wybranym punkcie przycinania.
Nad każdym oknem podglądu wyświetlana jest liczba przyciętych klatek. Jeśli przyjmiemy pierwotne położenie punktu przycinania za zero, liczba wskazuje, o ile klatek przesunięta jest nowa pozycja punktu przycinania.
Edytor przycinania jest ustawiony domyślnie na tryb solo. Klip, który zawiera punkt przycinania, jest wyświetlany bez ścieżek powyżej i bez żadnych przejść. Ten tryb podglądu najbardziej nadaje się do dokładnego wskazania klatki do przycięcia. Domyślny sposób wyświetlania sąsiadujących klatek obejmuje kompletną kompozycję wszystkich ścieżek osi czasu. Można przełączać zachowanie ekranu przyciskiem
Solo w dolnym prawym rogu ekranu Edytora przycinania. Jeśli tryb solo jest zdezaktywowany, na poglądzie widać punkty przycinania w kontekście osi czasu.
Edytor przycinania w trybie pojedynczego podglądu
Edytor przycinania otwierany jest w trybie podwójnego podglądu. Aby przełączyć ekran na pojedynczy podgląd, należy kliknąć przycisk trybu podglądu
w prawym górnym rogu obszaru podglądu.
Zamykanie trybu przycinania: Tryb przycinania można zamknąć, klikając przycisk przełączania trybu przycinania
.
Tryby edycji służące do przycinania
Bieżący tryb edycji — smart, zastępowanie, wstawianie lub zamiana — decydują o tym, jak przycinanie będzie wpływać na klipy na osi czasu. Należy wybrać tryb z listy rozwijanej na końcu po prawej stronie paska narzędzi osi czasu.
Tryb wstawiania: Klipy po prawej stronie przycinanego klipu oraz na tej samej ścieżce, przesuną się w lewo lub w prawo w celu wykorzystania nowej długości klipu. Synchronizacja z innymi ścieżkami może zostać utracona, ale żadne klipy nie zostaną zastąpione.
Tryb zastępowania: Tylko przycinane klipy oraz przylegające klipy, które zostaną przez nie zastąpione, będą zmodyfikowane w tym trybie. Synchronizacja ścieżek nie zostanie zmodyfikowana.
Tryb smart: Podczas przycinania tryb smart zachowuje się identycznie jak tryb wstawiania.
Tryb zamiany: Przeciągnięcie nowego klipu na istniejący klip na osi czasu spowoduje jego zamianę.
Przycinanie początku klipu
Należy przygotować do przycinania początek klipu (punkt „znacznika początkowego”), klikając lewą krawędź klipu, gdy wskaźnik przycinania jest widoczny. Gdy punkt przycinania zostanie w ten sposób ustalony, można dodać lub usunąć klatki z początku klipu.
Aby przyciąć w klipie, należy przeciągnąć punkt przycinania w lewo lub w prawo.
Aby przyciąć w narzędziu Odtwarzacz, należy użyć przycisków przycinania w celu przycięcia jednej klatki lub dziesięciu, z przodu lub z tyłu. Należy kliknąć przycisk odtwarzania ciągłego, aby uzyskać podgląd regionu przycinania.
Położenie miejsca odtwarzania względem punktu przycięcia ułatwia odróżnianie punktów początkowych (z lewej strony) od punktów końcowych poprzedniego klipu (z prawej strony)
Przycinanie końca klipu
Aby przyciąć koniec klipu (punkt „znacznika końcowego”), należy otworzyć punkt przycinania, klikając prawą krawędź klipu, gdy wskaźnik myszy zmieni się na strzałkę skierowaną w prawo. Teraz można dodać lub usunąć klatki z końca klipu.
Ponownie można przycinać bezpośrednio na klipie, przeciągając punkt przycinania lub w narzędziu Odtwarzacz, gdy znajduje się w trybie przycinania.
Przycinanie luk
Oś czasu projektu umożliwia przycinanie nie tylko klipów na osi, ale również luk pomiędzy nimi. Przycinanie luk może nie wydawać się zbytnio przydatne, ale w rzeczywistości jest potrzebną funkcją. Na przykład najprostszym sposobem wstawiania lub usuwania przestrzeni na pojedynczej ścieżce osi czasu jest przycinanie prawej krawędzi luki. W takim przypadku wszystkie klipy po prawej stronie luki są przesuwane jako blok.
Jeśli wymagane jest otwarcie punktu przycinania na każdej ścieżce w celu zachowania synchronizacji podczas przycinania, można wybrać przycinanie czasu trwania luki, a nie klipu. (Należy pamiętać o zasadzie: zachowanie synchronizacji wymaga jednego punktu przycinania na każdej ścieżce).
Przycinanie luki, niezależnie od tego, czy na początku czy na końcu, jest realizowane dokładnie w taki sam sposób, jak opisane powyżej przycinanie klipu.
Przycinanie dwóch wybranych luk i znacznika końcowego audio. Ze względu na to, że na każdej ścieżce został utworzony jeden punkt przycięcia, cała produkcja pozostaje zsynchronizowana podczas przycinania.
Przycinanie obu
W przypadku tej czynności przycinane są jednocześnie dwa przylegające do siebie klipy (lub klip i przylegająca luka). Wszelkie klatki dodane do elementu z lewej strony są odsuwane od elementu z prawej strony, i odwrotnie, pod warunkiem że dostępna jest przestrzeń i materiał. Przesuwany jest natomiast punkt cięcia, w którym stykają się elementy. Jednym z zastosowań tej techniki jest dopasowywanie wizualnych cięć do rytmu ścieżki dźwiękowej.
Aby rozpocząć, należy kliknąć klip po lewej stronie w celu otwarcia pierwszego punktu przycinania, a następnie nacisnąć klawisz Ctrl i kliknąć początek klipu po prawej stronie w celu otwarcia drugiego.
Gdy wskaźnik myszy znajduje się nad odpowiednimi punktami przycinania, powinien mieć wygląd dwukierunkowej strzałki. Należy przeciągnąć ją w lewo lub w prawo, aby przenieść obramowanie klipu lub użyć trybu przycinania narzędzia Odtwarzacz.
Przycinanie obu: Zostały wybrane przylegające punkty przycinania (końcowy i początkowy). Przeciągnięcie tych punktów ma wpływ na czas zmiany z klipu wyjściowego do wejściowego, ale nie powoduje przerwania osi czasu.
Docinanie
Docinanie ma miejsce, gdy użytkownik usiłuje wydłużyć czas trwania klipu poza granice jego materiału źródłowego, czyli jest to sytuacja, której z reguły należy unikać.
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku docięcia klipu nieprawidłowe części są oznaczone na różowo.
Docięty klip: Nastąpi zamrożenie pierwszej i ostatniej klatki w dociętych sekcjach.
Docięcie nie musi oznaczać sytuacji kryzysowej. Nie jest konieczne natychmiastowe podejmowanie działań. Program Pinnacle Studio po prostu wydłuży klip zgodnie z parametrami „zamrożenia” pierwszej i ostatniej klatki klipu w obszarach docięcia.
W zależności od długości docięcia oraz kontekstu wystarczające może być proste podejście. Nawet krótka zamrożona klatka może być sama w sobie atrakcyjna wizualnie.
Metoda zamrożenia klatki prawdopodobnie nie zapewni zadowalających rezultatów, jeśli to nastąpi podczas sekwencji obejmującej gwałtowne ruchy. W tak skomplikowanych przypadkach warto rozważyć uzupełnienie lub zastąpienie klipu albo wydłużenie go poprzez zmianę szybkości. (Patrz
Kontrolowanie prędkości przy użyciu funkcji mapowania czasu).
Posunięcie przycinania
Aby zmienić klatkę początkową klipu w materiale źródłowym, ale pozostawić czas trwania bez zmian, należy otworzyć jeden punkt przycinania na początku klipu, a drugi na końcu tego samego lub następnego klipu na ścieżce osi czasu.
Aby zmienić położenie klipu w źródle, należy przeciągnąć punkt przycinania poziomo lub za pomocą elementów sterujących przycinania narzędzia Odtwarzacz.
Posunięcie przycinania: Po wybraniu punktu początkowego i końcowego klipu przeciągnięcie klipu powoduje zmianę punktów początkowych i końcowych w stosunku do pierwotnego materiału, ale nie ma wpływu na czas rozpoczęcia ani czas trwania na osi czasu.
Przesunięcie przycinania
Przesunięcie przycinania jest rozszerzoną wersją techniki przycinania obu, która została opisana powyżej. W tym przypadku należy otworzyć punkty przycinania na końcu jednego klipu oraz na początku innego w dalszej części osi czasu. Zamiast przesuwania pojedynczej krawędzi klipu wzdłuż osi czasu, tak jak w trybie przycinania obu, przesuwane są razem dwie krawędzie. Wszystkie klipy pomiędzy tymi dwoma punktami przycinania są przesuwane do tyłu lub do przodu na osi czasu.
Przesunięcie przycinania: Końcowy punkt przycinania został otwarty w pierwszym klipie, a początkowy punkt przycinania w trzecim klipie. Przeciągnięcie jednego z punktów powoduje przesunięcie środkowego klipu — lub kilku, jeśli jest ich więcej — wzdłuż ścieżki, podczas gdy pozostałe klipy pozostają nieruchome.
Zarówno posuwanie i przesuwanie przycinania mogą być przydatne w celu synchronizacji zawartości klipu w stosunku do materiału na innych ścieżkach.
Monitorowanie punktów przycinania
W przypadku przycinania przy użyciu wielu punktów przycinania przydatne jest przełączanie podglądu z jednego miejsca przycinania do innego w celu sprawdzenia prawidłowego ustawienia każdego punktu. Wybór punktu przycinania do monitorowania sprawia, że staje się on źródłem dla audio i wideo podczas podglądu.
Utworzenie punktu przycinania uaktywnia jego monitorowanie. Jeśli czynność obejmuje wiele punktów przycinania, można precyzyjnie dostroić każdy punkt w chwili utworzenia. Aby wybrać istniejący punkt przycinania do monitorowania, należy nacisnąć klawisz Ctrl i kliknąć punkt myszą. Gdy tryb przycinania jest aktywny, naciśnięcie klawisza Tab lub kombinacji Shift + Tab spowoduje przechodzenie pomiędzy poszczególnymi otwartymi punktami.
Po naciśnięciu klawisza Ctrl i kliknięciu myszą w celu monitorowania punktu przycinania przycinanie będzie sterowane za pomocą klawiszy strzałek w lewo i w prawo. Jedną klatkę można przyciąć bez użycia klawisza Shift. Klawisz Shift umożliwia przycinanie w krokach 10-klatkowych.
Przenoszenie i kopiowanie
Aby przenieść co najmniej jeden klip, należy umieścić wskaźnik myszy na dowolnym wybranym klipie, tak aby zmienił się na symbol ręki. Wtedy należy przeciągnąć klip do wymaganego miejsca.
Tę czynność można również wykonać dwufazowo. Najpierw wybrane elementy są usuwane z bieżącej osi czasu, zgodnie z zasadami bieżącego trybu edycji. Następnie wybrane elementy są przenoszone do punktu przeznaczenia, gdzie są wstawiane na zasadzie „lewy do prawego” w przypadku każdej ścieżki. Zostaje zachowane położenie względne wszystkich wybranych klipów na wszystkich ścieżkach.
Możliwe jest przenoszenie „nielicznej grupy” (grupy, w której niektóre klipy na ścieżce są wybrane, a inne w tym samym regionie nie są wybrane), ale może być skomplikowane, jeśli nie zostanie przeprowadzone w trybie zastępowania. Przenoszenie pojedynczych klipów lub kompletnego przekroju osi czasu jest łatwiejsze i, jeśli jest to możliwe, należy korzystać z tej metody.
Przytrzymanie naciśniętego klawisza Alt podczas przenoszenia klipu umożliwia przełączanie pomiędzy trybami wstawiania i zastępowania. Standardowe działanie w trybie smart jest takie samo jak w trybie wstawiania, ponieważ najczęściej stosowanym zabiegiem w płaszczyźnie poziomej jest zmiana kolejności odtwarzania.
Kopiowanie klipów: Przytrzymanie naciśniętego klawisza Ctrl podczas przenoszenia wybranych klipów spowoduje skopiowanie klipów zamiast przeniesienia ich.