Menu dysku (starsza wersja karty Utwórz DVD)
Menu to zasadnicza funkcja, która umożliwia tworzenie dysku. Dysk może zawierać jedno lub kilka menu, a każde z nich może składać się z nieruchomego obrazu lub krótkiego materiału wideo odtwarzanego w sposób ciągły. Widz może uaktywnić łącza do poszczególnych obszarów dysku, wybierając obszary menu zwane przyciskami.
Niektóre przyciski umożliwiają wznowienie odtwarzania od określonych miejsc, tzw. rozdziałów na osi czasu produkcji. Te przyciski rozdziałów często zawierają pętlę wideo lub klatkę miniatury, jako nawiązanie do powiązanej zawartości. Jeśli podczas odtwarzania zostanie napotkany znacznik powrotu, przeglądarka powróci do menu.
Inne przyciski powodują przejście do innego menu lub do innej strony tego samego menu. Wielostronicowe menu, których każda strona przedstawia kilka przycisków rozdziałów wraz z automatycznie zarządzanymi przyciskami nawigacji, ułatwiają produkcję w dowolnym rozmiarze. Jednak w ramach jednej produkcji łączna liczba rozdziałów i znaczników powrotu nie może przekraczać 99.
Lista menu
W przeciwieństwie do klipów osi czasu, menu w produkcji nie są przypisane do określonego przesunięcia czasowego. Zamiast tego odtwarzacz dysku zapętla menu aż do wystąpienia interakcji użytkownika.
W związku z tym, że menu występują „poza ramami czasowymi”, program Pinnacle Studio udostępnia Listę menu, czyli specjalny obszar nad osią czasu Edytora dysku, który umożliwia umieszczenie menu w projekcie. Przeciągnięcie menu z Biblioteki na Listę menu powoduje udostępnienie menu w projekcie.
Projektowanie interaktywności menu
Produkcja na dysku może zawierać tylko jedno lub wiele menu. Każde menu zawiera graficznie odmienny obszar, nazywany ogólnie „przyciskami”, który może być aktywowany przez użytkownika, np. za pomocą klawiszy nawigacji na pilocie zdalnego sterowania odtwarzacza DVD.
Zachowanie przycisków menu dysku można skonfigurować za pomocą elementów sterowania w oknie edycji dysku. Można również wywołać kreatora rozdziału i automatycznie utworzyć oraz skonfigurować zestaw przycisków zgodnie z wybranymi ustawieniami.
Aktywacja przycisku powoduje uruchomienie odtwarzania filmu od określonego punktu lub przenosi sterowanie do innego menu z własnymi przyciskami. Możliwe miejsca docelowe dla przycisków menu:
• Lokalizacja osi czasu: W chwili aktywacji odtwarzanie zostaje wznowione od wybranej klatki. Lokalizacja oraz znajdująca się tam zawartość są określane jako „rozdział” filmu.
• Inne menu: Każdy przycisk może być połączony z dowolnym menu na Liście menu.
• Inna strona tego samego menu: Wielostronicowe menu zawsze zawierają przyciski Następna i Poprzednia umożliwiające przechodzenie pomiędzy stronami menu.
Automatyczne tworzenie strony
W chwili wstawienia łączy nowych rozdziałów do menu wielostronicowego tworzone są automatycznie w razie potrzeby dodatkowe strony. Pojawiają się one na Liście menu obok tych istniejących. Strony należące do tego samego menu zespala łącząca grafika. Aby wstawić nowe połączone rozdziały, należy użyć przycisku Wstaw łącze na pasku narzędzi lub kreatora rozdziału.
Menu główne i powiązane menu wielostronicowe w narzędziu Odtwarzacz w Bibliotece.
Następna i Poprzednia: Obecność specjalnych przycisków Następna i Poprzednia umożliwia obsługę zachowań wielostronicowych menu. Aby utworzyć menu wielostronicowe z istniejącego menu głównego, wystarczy dodać przyciski obu tych typów. Analogicznie usunięcie jednego lub obu przycisków Następna i Poprzednia z menu wielostronicowego spowoduje usunięcie funkcji automatycznych.
Wielostronicowe menu na Liście menu
Ikony menu wielostronicowego są połączone na Liście menu za pomocą specjalnej grafiki. Oznacza to, że menu są połączone, tzn. można przechodzić z jednej strony w ramach menu do drugiej za pomocą przycisków Następna i Poprzednia.
Rozdzielanie i łączenie: Aby rozdzielić od siebie sąsiadujące strony menu, kliknij grafikę łączącą pomiędzy nimi. Grafika zostanie usunięta. Strony po lewej stronie wskaźnika myszy pozostaną z pierwotnym menu, a strony po prawej stronie utworzą nowe, oddzielne menu (z nowym kolorem tła dla ikon menu). Kliknij przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi menu wielostronicowymi, aby przegrupować je w pojedyncze menu.
Sortowanie rozdziałów: Przycisk sortowania jest narzędziem pomagającym zaoszczędzić czas, które jest przeznaczone przede wszystkim do obsługi menu wielostronicowych. Przycisk ten pojawia się razem z przyciskiem kreatora rozdziału po prawej stronie ostatniej strony menu. Pracując jakiś czas z menu, np. dodając, usuwając lub zmieniając rozdziały albo nawet edytując równocześnie film, można zauważyć, że przyciski rozdziału nie są już poukładane zgodnie z porządkiem osi czasu na poszczególnych stronach. Jeśli nie jest wymagane zastosowanie nietypowej kolejności, rozwiązaniem może być pojedyncze kliknięcie przycisku sortowania.
Strony z wielostronicowego menu. Grafika łącząca informuje, że nawigacja na tych stronach odbywa się za pomocą przycisku Następna i Poprzednia. Przycisk sortowania (u góry, po prawej, pod wskaźnikiem) ustawia przyciski rozdziałów w kolejności osi czasu.