Panoramowanie i powiększanie
Dla filmów wideo i obrazów otwartych na osi czasu dostępne jest narzędzie panoramowania i powiększania.
Działa ono w taki sposób, że obszar stanowiący część obrazu lub filmu wideo zostaje użyty do wypełnienia całej klatki wideo. Obszar może mieć dowolny rozmiar i kształt. Podczas odtwarzania będzie od wystarczająco mocno powiększony, aby wypełnić klatkę wideo bez pozostawienia pustych obszarów.
Jeśli zostaną zdefiniowane dwa obszary lub więcej, opcja panoramowania i powiększania umożliwi animowanie prezentacji obrazu poprzez zbliżanie i oddalanie oraz jednoczesne przesuwanie się, symulując ruchy kamery przechodzącej z jednego obszaru filmowania na drugi. Podczas panoramowania i powiększania można także wykonywać obroty.
Narzędzie służące do panoramowania i powiększania wykorzystuje pełną dostępną rozdzielczość, dzięki czemu zbliżenia nie wiążą się z utratą szczegółów obrazu.
Dodawanie panoramowania i powiększania
Aby zastosować panoramowanie i powiększanie do wybranego klipu na osi czasu, kliknij zdjęcie lub nagranie wideo prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Panoramowanie i powiększanie lub na panelu Edytor kliknij opcję Panoramowanie i powiększanie. Na panelu Odtwarzacz wyświetlane są: źródło panoramowania i powiększania (po lewej) i widok panoramowania i powiększania (po prawej). Ramkę wyboru można umieścić na panelu po stronie źródła.
Na tej ilustracji została wybrana karta panoramowania i powiększania, ustawiony jest domyślny tryb statyczny. Ramka wyboru definiuje obszar obrazu, który zostanie powiększony, wypełniając całą ramkę, jak na zdjęciu po prawej stronie.
Dla opcji Panoramowanie i powiększanie dostępne są dwa alternatywne tryby edycji: Statyczny i Animowany. W trybie statycznym przez cały czas trwania klipu widoczny jest pojedynczy, niezmienny obszar obrazu. W trybie Animowany definiowane są oddzielne regiony dla pierwszej i ostatniej klatki klipu. Podczas odtwarzania pokazane jest płynne „przejście kamery” z jednego regionu do drugiego. Tryb Animowany umożliwia również kluczowanie, w którym dowolna liczba dodatkowych zdefiniowanych regionów może być dodana do ścieżki kamery panoramowania i powiększania.
Tryb statyczny
W trybie Statyczny nad obrazem pojawia się szara ramka wyboru z zaokrąglonymi punktami sterującymi. Tę ramkę można powiększać, pomniejszać oraz przesuwać, ale nie można zmieniać jej proporcji (współczynnika proporcji). Podgląd można wyświetlić na panelu Odtwarzacz, w oknach Źródło oraz Oś czasu.
Powiększeniem i położeniem można również sterować numerycznie za pomocą suwaków na panelu Edytor. Dwukrotne kliknięcie suwaków resetuje wartości, a pojedyncze kliknięcie umożliwia wprowadzenie wartości numerycznej.
Tryb animowany
Gdy ustawiony jest tryb Animowany, obraz jest automatycznie analizowany oraz zostaje automatycznie ustawiony początkowy rozmiar i pozycja początku oraz końca. Wygenerowana animacja rozpoczyna się w lekkim powiększeniu, a następnie powraca do pełnego dostępnego rozmiaru. Jeśli obraz ma inny współczynnik proporcji niż klatka wideo, zostanie zastosowana odpowiednia wartość przybliżenia, aby nie pojawiły się puste obszary.
Aby zapewnić dodatkowe funkcje trybu Animowany, kolor klatki wyboru jest używany do oznaczenia swojego miejsca w animowanej sekwencji. Klatka początkowa jest zielona, a klatka końcowa jest czerwona. Klatki pośrednie są białe.
Gdy widocznych jest wiele klatek, można przeciągnąć wymagane klatki. W tym celu należy ustawić wskaźnik myszy na krawędzi klatki lub na środkowym punkcie. Przesunięcie białej ramki spowoduje automatyczne dodanie klatki kluczowej w bieżącej pozycji.
Panoramowanie i powiększanie za pomocą klatek kluczowych
W przypadku kluczowania można utworzyć dostosowaną animację panoramowania i powiększania o dowolnej złożoności. Wystarczy w tym celu wykonać prostą sekwencje czynności.
Należy przejść do trybu Animowany, zgodnie z powyższym opisem. Należy zwrócić uwagę, że do podglądu zostały dodane dwie klatki. Są to specjalne klatki początkowe i końcowe, które zgodnie z wcześniejszym opisem są oznaczone odpowiednio na zielono i czerwono.
Jeśli klatki pośrednie nie są wymagane, rozmieszczenie klatki początkowej i końcowej kończy tę sesję.
W przypadku bardziej skomplikowanej animacji należy ustawić suwak w miejscu, w którym ma wystąpić zmiana ruchu kamery. Aby utworzyć nową klatkę kluczową, wystarczy ustawić białą klatkę wyboru w wymaganym położeniu i ustalić odpowiedni rozmiar. Nowa klatka kluczowa jest oznaczona szarą ikoną rombu na linii klatki kluczowej, pod osią czasu klipu oraz na panelu Edytor. Wybór klatek można dostosować interaktywnie w widoku źródła lub za pomocą elementów sterowania na panelu Edytor.
Można dodać dowolną liczbę klaczek kluczowych. Ustawienia wybrane na panelu Edytor są zapisywane automatycznie.
Więcej informacji na temat klatek kluczowych można znaleźć w punkcie
Korzystanie z klatek kluczowych.
Ustawienia
Dla opcji Panoramowanie i powiększanie dostępne są poniższe elementy sterowania:
• Ustawienie wstępne: Możliwość wyboru spośród licznych wstępnych ustawień statycznych i animowanych.
• Pola Powiększenie, Poziomo i Pionowo wyświetlają wartości numeryczne bieżącej klatki. Aby zresetować te wartości, należy kliknąć dwukrotnie suwaki.
• Opcja Obrót służy do obracania widoku od 0 do 360 stopni.
• Opcja Dolnoprzepustowy umożliwia odfiltrowanie drobnych poruszeń w celu uzyskania płynnej i zoptymalizowanej animacji.
• Ruch: Pozwala wybrać wartości Z przyspieszaniem, Ze spowalnianiem, Płynny lub Liniowy, aby określić styl ruchu. Przykładowo opcja Płynny umożliwia delikatne hamowanie przed dotarciem do punktu zmiany kierunku na ścieżce animacji klatki kluczowej.