Oś czasu projektu
Oś czasu jest miejscem, w którym odbywa się tworzenie filmu — przez dodawanie zasobów wideo, audio i zdjęć z Biblioteki, przez edycję i przycinanie tych materiałów źródłowych oraz przez ożywianie ich za pomocą przejść, efektów i innych ulepszeń.
Oś czasu — podstawy
Oś czasu składa się z wielu ścieżek (tylu, ile jest wymagane) w układzie pionowym. Ścieżki w górnej części podczas oglądania znajdują się bliżej początku, a ich nieprzezroczyste części zasłaniają ścieżki znajdujące się poniżej.
Podstawową czynnością w zakresie tworzenia filmu jest przeciąganie zasobów z Biblioteki na ścieżkę osi czasu, gdzie są one nazywane klipami. Po przećwiczeniu można szybko przygotować zgrubną edycję filmu. Wystarczy umieścić podstawowe zasoby multimedialne w odpowiednich miejscach na osi czasu.
Po lewej stronie osi czasu znajdują się nagłówki ścieżek z wieloma elementami sterującymi dla każdej ścieżki: przycisk kłódki, nazwa ścieżki oraz przyciski monitorowania wideo i audio ścieżki.
Nagłówek ścieżki: Po lewej stronie każdej ścieżki znajduje się obszar nagłówka, który zapewnia dostęp do funkcji takich ja wyłączanie monitorowania wideo lub audio w przypadku danej ścieżki.
Domyślna ścieżka: Jedna ścieżka jest wyróżniona jaśniejszym kolorem tła i oznaczona pomarańczowym paskiem po lewej stronie nagłówka ścieżki. Jest to ścieżka domyślna. Pełni ona szczególną rolę w określonych procedurach edycji, np. ścieżki docelowej w przypadku czynności wklejania. Aby ustawić inną ścieżkę jako domyślną, wystarczy kliknąć jej nagłówek.
Bieżące położenie na osi czasu odpowiada klatce wideo wyświetlanej na panelu Odtwarzacz. Bieżące położenie jest oznaczone pionową czerwoną linią, która w dolnej części ma przeciągany uchwyt suwaka. Inna pionowa linia oznacza to samo położenie na panelu Edytor (w obszarze klatki kluczowej).
Pasek narzędzi
Nad ścieżkami znajduje się pasek narzędzi osi czasu, który udostępnia wiele zestawów narzędzi do edycji.
Nawigator
Przestrzeń pod paskiem narzędzi może być zajęta przez narzędzie Nawigator lub Seria ujęć, ewentualnie pozostawiona pusta. Moduł wyboru narzędzi nawigacji znajduje się niedaleko lewego krańca paska narzędzi osi czasu. Obejmuje listę rozwijaną, która umożliwia wybór narzędzia wyświetlanego w tym obszarze.
Nawigator to dodatkowy panel nawigacyjny, który można odkryć lub ukryć przez kliknięcie jego ikony w module wyboru narzędzi nawigacji znajdującym obok lewego końca paska narzędzi osi czasu.
Pełnej szerokości pasek jest wyświetlany tuż pod paskiem narzędzi. Przedstawia widok z lotu ptaka całego projektu w pomniejszeniu. W Nawigatorze paski reprezentujące klipy mają te same kolory co oś czasu, z wyjątkiem paska reprezentującego wybrany klip, który jest pomarańczowy. Kliknięcie w Nawigatorze umożliwia szybkie przejście do dowolnej lokalizacji osi czasu.
Część paska Nawigatora przestawiająca bieżące położenie (pionowa linia po lewej) oraz możliwe do przeciągania przezroczyste okno widoku.
Szary prostokąt obejmujący część ekranu Nawigatora (okno widoku) wskazuje sekcję filmu, która jest widoczna na ścieżkach osi czasu.
Aby zmienić widoczną część filmu, należy kliknąć i przeciągnąć poziomo obszar okna widoku. Oś czasu będzie przewijać się równolegle do czynności przeciągania. W związku z tym, że nie zmienia się położenie osi czasu, może to spowodować zniknięcie suwaka z widoku.
Seria ujęć
Montaż filmu może się wiązać z operowaniem wieloma zdjęciami i klipami wideo, jak również podejmowaniem decyzji o miejscu umieszczeniu tytułu, montażu i in. W narzędziu Seria ujęć klipy na jednej ścieżce filmu są przedstawiane w postaci sekwencji ikon, dzięki którym natychmiast widać, jakie elementy i gdzie są umieszczone. Aby wybrać, która ścieżka ma być widoczna w narzędziu Seria ujęć, należy użyć przycisku Łącze serii ujęć w nagłówku ścieżki.
Do filmu można dodawać dowolne zdjęcia, materiały wideo i audio, projekty, szablony oraz tytuły z Biblioteki poprzez przeciągnięcie ich i upuszczenie do narzędzia Seria ujęć. Tam można je uporządkować wedle własnego uznania lub usunąć z projektu.
Różne typy klipów są reprezentowane w narzędziu Seria ujęć za pomocą ikon o odmiennych kolorach. Na przykład zdjęcia i materiały wideo są wyróżnione niebieska ramką, a projekty szarą. Podobnie jak na osi czasu, klipy z efektami mają u góry purpurową linię, a klipy z korekcjami — zieloną. Kolorowy pasek łączy ikonę narzędzia Seria ujęć z położeniem klipu na osi czasu. Luka na osi czasu jest odzwierciedlana w luce w narzędziu Seria ujęć. Po zapoznaniu się z kolorowymi oznaczeniami można łatwo zwizualizować strukturę filmu.
W narzędziu Seria ujęć wyświetlana jest sekwencja ikon reprezentujących zawartość jednej ścieżki. Efekty (purpurowy) i korekcje (zielony) są wskazane u góry ikony. Długość klipu jest przedstawiona na dole.
Przestrzeń poniżej paska narzędzi, w której pojawia się seria ujęć, jest zajmowana również przez narzędzie Nawigator (oraz w Edytorze dysku przez narzędzie Lista menu). To, które narzędzie jest widoczne, zależy od ustawień modułu wyboru narzędzi nawigacji znajdującego się obok lewego końca paska narzędzi osi czasu.
Nawigacja w narzędziu Seria ujęć
Aby przewinąć obraz do części, która nie jest widoczna w narzędziu Seria ujęć, należy zatrzymać kursor nad obszarem narzędzia, aż pokaże się kursor w postaci dłoni. Następnie należy kliknąć lewy przycisk i przeciągnąć narzędzie. Szybkie przeciągnięcie myszą i zwolnienie przycisku wywoła krótkie przewijanie ekranu narzędzia Seria ujęć, a następnie ruch „zamiatający”.
Ewentualnie można zatrzymać kursor nad narzędziem Seria ujęć i użyć kółka myszy do przewijania lub strzałek na końcach narzędzia.
Edytowanie za pomocą narzędzia Seria ujęć
Choć większość czynności edycyjnych jest przeprowadzana na ścieżkach osi czasu, narzędzie Seria ujęć jest również wyposażone w pewne funkcje edycyjne. Na przykład efekty można dodawać do klipu bezpośrednio w narzędziu Seria ujęć poprzez przeciągnięcie i upuszczenie efektu na klip. W menu kontekstowym klipu znajduje się ten sam zestaw poleceń, jaki mieści się na osi czasu. Wszelkie czynności edycyjne wykonywane w narzędziu Seria ujęć są natychmiast odzwierciedlane na osi czasu i odwrotnie.
Dodawanie klipów: Zdjęcia, materiały wideo, klipy audio, projekty, szablony czy tytuły można dodawać do projektu w prosty sposób poprzez przeciągnięcie ich z Biblioteki do narzędzia Seria ujęć. Będzie widoczna linia wstawiania wskazująca miejsce umieszczenia nowego klipu. Jednocześnie można wybrać i wstawić większą liczbę klipów.
Wstawianie i zamiana klipów: Aby wstawić materiał pomiędzy klipy znajdujące się już w narzędziu Seria ujęć, należy przeciągnąć nowy klip tak, aby nastąpiło nałożenie prawej krawędzi na plik poprzedzający. Po pojawieniu się linii wstawiania i utworzeniu miejsca nowy klip upuszcza się w powstałej luce.
Aby zamienić klipy, należy przeciągnąć nowy klip na ten, który ma być zastąpiony. Pojawi się linia wstawiania, a starszy klip zostanie podświetlony w celu wskazania właściwego położenia. Nowy klip musi być tego samego typu co poprzedni. Na przykład klip wideo nie może być zastąpiony przez klip zdjęciowy lub audio.
Wybór klipów: Aby wybrać klip, należy kliknąć jego ikonę. Pomarańczowe obramowanie wskazuje wybranie elementu. Suwak osi czasu zostanie przemieszczony na początek wybranego klipu, a między klipem z narzędzia Seria ujęć i jego odpowiednikiem na osi czasu pojawi się kolorowy pasek łączący. Jeśli położenie wybranego klipu na osi czasu znajduje się poza ekranem, zostanie przesunięte tak, aby znalazło się w widoku.
Wyboru wielu klipów dokonuje się za pomocą klawiszy Shift i Ctrl zgodnie z zasadami obowiązującymi w systemie Windows.
Zmiana kolejności klipów: Aby przenieść klip, należy kliknąć klip w celu jego zaznaczenia, a następnie przeciągnąć go w nowe położenie. W razie potrzeby ekran narzędzia Seria ujęć zostanie przewinięty, aby wyświetlić klip w nowym położeniu.
Poziom powiększenia osi czasu
Aby zmienić poziom powiększenia osi czasu, należy kliknąć i przeciągnąć poziomo na podziałce czasu wzdłuż dolnej krawędzi osi czasu lub przeciągnąć boki okna widoku. Zaletą pierwszej metody jest to, że położenie ekranu odtwarzania zawsze pozostaje czytelne, co może ułatwić orientację po powiększeniu.
Aby zmienić powiększenie samego Nawigatora, należy użyć przycisków plusa i minusa bezpośrednio po prawej stronie.
Dwukrotne kliknięcie okna widoku spowoduje wyregulowanie powiększenia Nawigatora i osi czasu, tak aby cały film mieścił się w oknie Edytora filmu.
Zmiana rozmiaru paneli
Wysokość panelu osi czasu wraz z powiązanymi proporcjami panelu Biblioteka/Edytor oraz Odtwarzacz można wyregulować za pomocą uchwytu zmiany rozmiaru w formie odwróconej litery T na środku ekranu.
Zmiana rozmiaru ścieżek
Aby ustawić wysokość poszczególnych ścieżek osi czasu, należy przeciągnąć i wyregulować linie separatora pomiędzy nagłówkami ścieżek po lewej stronie. Jeśli rozmiar pionowy wszystkich ścieżek wykracza poza dostępny obszar wyświetlania, pasek przewijania po prawej stronie umożliwi wybranie ścieżek, które mają pozostać widoczne.
Ustawianie wysokości narzędzia Seria ujęć (gdy jest widoczne) poprzez przeciągnięcie poziomego separatora w kierunku pionowym wzdłuż dolnej krawędzi narzędzia.