Použití Editoru koláží
Každá šablona koláže má vlastní sadu bloků pro fotografický obsah a video, kterou představují umisťovací zóny v Editoru koláží. Většina šablon má alespoň jeden blok, maximální počet je šest. U některých jsou k dispozici také titulky a další parametry sloužící k úpravě speciálních funkcí. Můžete nastavit výchozí metodu, jak má být obsah škálován, aby odpovídal šablonám koláže (změna velikosti, oříznutí, nebo bez změny velikosti). Další informace najdete v části
Nastavení projektu na Ovládacím panelu (
Škálování koláže).
Editor koláží umožňuje zadat prvky šablony, jako jsou videoklipy nebo statické obrazové klipy, nastavení vlastností a textové titulky. Klipy lze přidat tak, že je přetáhnete myší z kompaktního zobrazení knihovny editoru do umisťovacích zón pod přehrávačem.
Editor koláží je rozdělen na pět částí:
1 Nalevo je kompaktní verze knihovny, která poskytuje přístup k vašim videím a fotografiím.
2 Napravo je panel pro přizpůsobení, včetně textových polí a dalších ovládacích prvků pro parametry šablony.
3 Přehrávač zobrazuje výsledky provedených změn.
4 Pod náhledem se nacházejí umisťovací zóny pro vaše videa a snímky.
5 Časová osa nabízí úchyty pro úpravu časů počáteční a koncové části.
Vnitřní trimování klipů koláží
Pokud šablona koláže začíná nebo končí úsekem videa na celý snímek, jehož délku může uživatel nastavit (jak tomu často bývá), potom časová osa Editoru koláží poskytuje úchyty k úpravě počátečního a koncového časového úseku, tj. délek částí videa zobrazených na celý snímek. Kliknutím na úchyt a přetažením doleva nebo doprava lze upravit jednotlivé délky. Délka střední části klipu (animované části) se odpovídajícím způsobem zkrátí nebo prodlouží. Pokud chcete vyvážit počáteční a koncovou část, aniž byste ovlivnili délku střední části, klikněte mezi úchyty a přetáhněte.
Část Editoru koláže s časovou osou (dole) a umisťovacími zónami pro video a snímky (uprostřed). Spodní části knihovny a přehrávače jsou také zobrazeny. Chcete-li upravit načasování koláže, klikněte na časovou osu a přetáhněte.
Podrobný popis struktury šablony naleznete v části
Anatomie šablony koláže.
Práce s umisťovacími zónami
Mazání v umisťovacích zónách: Chcete-li z umisťovací zóny odstranit dílčí klip, klikněte do zóny pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte příkaz Odebrat média.
Ztlumení zvuku dílčího klipu: Některé umisťovací zóny jsou označeny symbolem zvuku, což znamená, že zvuková část jakéhokoli videa v této zóně bude zahrnuta do zvuku klipu koláže. Pokud nechcete zvuk použít, ztlumte dílčí klip kliknutím na symbol zvuku.
Zvolení začátku dílčího klipu: Video v umisťovací zóně lze upravit tak, aby začínalo s určitým odstupem od začátku dílčího klipu. Chcete-li nastavit úvodní snímek, klikněte na jezdec začátku klipu nacházející se pod umisťovací zónou a přetáhněte jej. Jemné úpravy lze provést klávesami se šipkou vpravo a vlevo.
Pokud je umisťovací zóna, se kterou pracujete, v daném časovém indexu aktivní, bude náhled odrážet jakékoli změny úvodního snímku. Když dolaďujete úvodní snímek dílčího klipu, je vhodné nastavit pozici jezdce přehrávače do umístění, kde bude náhled přehrávače nejvíce přínosný.
Použitím jezdce začátku klipu nezměníte pozici dílčího klipu v rámci šablony ani jeho délku. Namísto toho pouze vyberete, která část dílčího klipu se použije. Pokud nastavíte pro začátek dílčího klipu takový odstup, že přehrávání videa skončí, zatímco jeho zóna bude stále aktivní, bude se až do konce přiděleného času zobrazovat poslední snímek dílčího klipu.
Přidání efektů do umisťovacích zón: Videoefekty a zvukové efekty lze přidat přímo k dílčímu klipu koláže přetažením efektu do umisťovací oblasti. Purpurový pruh v horní části klipu jako obvykle značí, že jsou použity efekty.
Odebrání efektů z umisťovacích oblastí: V místní nabídce zóny vyhledejte v oblasti Efekty příkaz Odstranit vše nebo dílčí nabídku Odstranit, v níž lze vybrat efekt k odstranění.
Poznámka: Pokud odeberete nebo nahradíte média v umisťovací oblasti, budou odebrány také všechny efekty použité u daných médií.