pinnacle-studio > Zvuk a hudba > Funkce zvuku na časové ose
Funkce zvuku na časové ose
Vedle funkcí správy stop obsahuje oblast záhlaví časové osy také řadu ovládacích prvků zvuku.
* Celková úroveň přehrávání
Pod záhlavími stop na časové ose se nachází indikátor celkové úrovně přehrávání. Při zobrazení náhledu projektu se zde zobrazí celkový výstup ze všech stop tak, jak jsou aktuálně namíchány.
 
Pod záhlavími stop na časové ose se nachází indikátor celkové úrovně přehrávání.
* Režim Směšovače zvuku
Úroveň stopy: Levý jezdec slouží k nastavení výstupní úrovně stopy jako celku. Výchozí hodnotu můžete obnovit po poklepání na jezdce – na původní hlasitost klipu ve stopě se použijí žádné celkové změny.
Úroveň klipu: Druhý jezdec nastavuje úroveň aktuálního klipu v pozici jezdce. Pokud není na stopě aktuálně vybrán žádný klip, tento druhý jezdec není k dispozici. Křivku hlasitosti klipu lze ovládat pomocí klíčových snímků, jak je uvedeno v bezprostředně následující části. Když se používá klíčování, jezdec úrovně klipu vytváří nové klíčové snímky nebo mění umístění stávajících snímků.
Chcete-li aktivovat klíčování zvuku pro zvukovou stopu, klikněte na ikonu diamantu.
* Panorama
V tomto nástroji lze regulovat zdánlivé umístění zdroje zvuku ve vztahu k posluchači v rámci prostorového poslechového pole. Stejně jako nástroj pro hlasitost klipu funguje s klíčovými snímky přiřazenými ke klipu, a je tedy aktivní pouze tehdy, když je jezdec časové osy umístěn na zvukovém klipu nebo videoklipu se synchronním zvukem. Křivka úrovně pro změny panoramování má modrou barvu.
Pro účely úprav časové osy se veškeré panoramování provádí v režimu prostorového zvuku, proto budete vždy používat pouze jednu verzi ovládacích prvků funkce Panorama. Prostorové panoramované klipy lze po dokončení úprav projektu dále míchat a vytvářet tak další konfigurace výstupu. Díky tomu můžete pracovat s jedinou sadou voleb panoramování pro všechny formáty, které můžete případně vytvořit.
Změny provedené tímto nástrojem se vztahují pouze na aktuální klip. Zůstávají u klipu i v případě, že jej přesunete nebo zkopírujete na jinou stopu.
Chcete-li otevřít nástroj Panorama, klikněte na ikonu mřížky v záhlaví stopy, když je aktivní režim směšovače zvuku. Pokud se na stopě v pozici jezdce nenachází žádný klip, toto tlačítko není aktivní. Zdroj zvuku je označen modrým bodem na dvourozměrné mřížce. Posluchač se nachází ve středu a dívá se směrem dopředu.
Umístění zvuku klipu pomocí nástroje Panorama v dialogovém režimu. Všimněte si, že ikony předních rohových reproduktorů jsou průsvitné, což znamená, že v tomto režimu nejsou tyto reproduktory použity. Při zde uvedeném nastavení bude posluchač zvuk této stopy slyšet zprava.
Seznam výběru
V rozevíracím seznamu v horní části okna Panorama jsou k dispozici tři způsoby rozdělení zvuku v sadě šesti prostorových reproduktorů.
Možnost 5.1 představuje nejlepší nastavení pro obecné účely poskytující přirozenou reprodukci zvuku. Používá se u obecných zvuků prostředí, jako je štěkání psů či projíždění aut. Pět hlavních reproduktorů je představováno ikonami v pracovní oblasti. Šestý reproduktor LFE (efekty nízké frekvence) má velmi nízký zvuk, který neumožňuje vnímání směru. Jeho úroveň v prostorovém zvuku je ovládána jezdcem pod pracovní oblastí.
Možnost Vypnout středový kanál představuje preferované nastavení pro vytvoření působivé hudební stopy.
Dialogový režim kombinuje středový reproduktor s dvěma dalšími vzadu. Tato kombinace je vhodná pro dialog mezi více mluvčími.
Pracovní plocha nástroje Panorama
Hlavní část okna Panorama schematicky zobrazuje poslechovou oblast s typickým uspořádáním reproduktorů. Ikona křížku ve středu oblasti označuje umístění posluchače.
Modrý ovládací bod nastavuje pozici zdroje zvuku. Symboly reproduktorů na okraji pracovní oblasti ukazují typické prostorové uspořádání reproduktorů 5.1 s obrazovkou nahoře.
Chcete-li ovládat pozici zdroje zvuku v jednom rozměru – vodorovně nebo svisle – použijte jezdec v dolní či pravé části pracovní oblasti.
Kanál LFE: Prostorový zvuk podporuje speciální kanál subwooferu (ten je v označení 5.1 představován částí .1), který umožňuje u speciálních efektů zesílit nebo omezit nejnižší frekvence. Rozšíření LFE se ovládá jezdcem pod pracovní oblastí. Lidské ucho není schopno zaznamenat umístění těchto nízkofrekvenčních zvuků, proto LFE nemá přiřazenou prostorovou pozici.
Tlačítka klíčových snímků: Tlačítka klíčových snímků v dolní části panelu umožňují přidat či odebrat klíčové snímky a přecházet mezi nimi. Nacházíte-li se na pozici existujícího klíčového snímku, symbol Přidat se automaticky přepne na Odstranit.