Co znajduje się w Bibliotece?
Biblioteka zawiera następujące kategorie multimediów i materiałów:
• Pojemniki projektu — Pojemniki projektu to wirtualne foldery służące do przechowywania zasobów. Są one tworzone w sposób automatyczny podczas operacji importowania; można również tworzyć je ręcznie w celu uporządkowania zasobów w zależności od potrzeb (np. według projektów). Więcej informacji można znaleźć w punkcie
Pojemniki projektu.
• Projekty — Wirtualny folder, w którym są automatycznie wyszczególniane projekty filmów i dysków użytkownika w programie Pinnacle. Więcej informacji można znaleźć w punkcie
Projekty.
• Kolekcje — Elastyczne foldery wirtualne, które można tworzyć w różnych celach. W odróżnieniu od pojemników projektu kolekcje nie są tworzone automatycznie, co pozwala uzyskać nad nimi pełną kontrolę. Więcej informacji można znaleźć w punkcie
Kolekcje.
• Efekty — „Efekty” to pojęcie zbiorcze obejmujące szeroki zakres narzędzi oprogramowania do wykonywania operacji na materiałach multimedialnych. Efekty mogą być różnorodne: od praktycznych (
Jasność i kontrast) do spektakularnych (
Płomień fraktalny). Zapewniają one niezliczone sposoby dodawania kreatywnych elementów do tworzonego materiału. Więcej informacji:
Efekty.
• Przejścia — Przejście jest specjalnym animowanym efektem, za pomocą którego można wygładzić lub podkreślić miejsce, w którym kończy się jeden klip, a zaczyna następny. Najczęściej spotykanymi typami przejść są zanikanie, wytarcie i rozproszenie. Więcej informacji:
Przejścia.
• Efekty dźwiękowe — Trzaśnięcie drzwiami, zderzenie samochodów i szczekanie psów — efekty dźwiękowe zapewniają szeroką gamę dźwięków, które można wykorzystać, tworząc ciekawe projekty. Więcej informacji:
Dźwięk i muzyka.
• Tytuły— Tytuły pozwalają dodać do projektu tekst i inne elementy. Od ciekawego, animowanego tytułu 2D lub 3D na wstępie do przewijanej listy napisów końcowych — tytuły mogą spełniać rolę rozrywkową i informacyjną. Więcej informacji:
Tytuły.
• Montaże i szablony — Dostępne są liczne profesjonalnie opracowane sekwencje, które umożliwiają błyskawiczne uatrakcyjnienie tworzonych projektów. Więcej informacji:
Montaże i szablony.
• Nakładki — Kolekcja zasobów, które można wykorzystać do ulepszenia swoich projektów. Obejmuje ona animowane nakładki, kształty podstawowe i inne gotowe grafiki. Więcej informacji:
Nakładki.
• Scena dźwiękowa — Kolekcja muzyki z narzędzia ScoreFitter, którą można wykorzystać w ścieżkach dźwiękowych. Więcej informacji:
Dźwięk i muzyka.
• Triple Scoop Music — Kolekcja muzyki premium do ścieżek dźwiękowych, którą można kupić, aby wykorzystać we własnych projektach.
• Menu dysku — Te szablony menu dysku można wykorzystać w projektach wyłącznie po włączeniu karty
Utwórz DVD pochodzącej ze starszej wersji programu. Więcej informacji:
Projekty dysków.
Zasoby są wyświetlane w postaci ikon lub elementów tekstowych w sekcjach, które można zwijać i rozwijać. Foldery mogą odpowiadać rzeczywistym katalogom systemu plików komputera lub wirtualnym grupom bazującym na ocenach, typie plików, dacie utworzenia lub przynależności do kolekcji zdefiniowanej przez użytkownika.
Użytkownik może także wykorzystać obserwowane foldery w celu automatycznego monitorowania i importowania plików multimedialnych dodawanych do folderów, które chce obserwować. Informacje na temat aktywowania obserwowanych folderów:
Obserwowane foldery. Jeśli użytkownik korzysta z obserwowanych folderów, do drzewa zasobów w Bibliotece dodawana jest gałąź
Multimedia z biblioteki. Gałąź
Multimedia z biblioteki jest również dodawana, jeśli program Pinnacle Studio wykryje bibliotekę pochodzącą z poprzedniej wersji programu Pinnacle Studio (aby gałąź była zapełniana informacjami, należy włączyć obserwowane foldery).
Aby otworzyć Bibliotekę
1 Na karcie Edytuj wykonaj jedną z następujących czynności:
• Kliknij opcję Biblioteka (pod paskiem menu) i użyj paska nawigacji w celu wybrania kategorii multimediów lub materiałów, którą chcesz przeszukać.
• Na pasku nawigacji kliknij kategorię, którą chcesz przeszukać. Nastąpi automatyczne przełączenie do panelu Biblioteka.