Efekty : Nastavení
Nastavení
Nastavení efektu jsou dostupná ze seznamu efektů, které byly aktuálnímu klipu přiřazeny. Chcete-li vybrat efekt, klikněte v seznamu na jeho název. Nastavení efektu se poté zobrazí v oblasti parametrů pod seznamem, kde je budete moci prohlédnout a upravit. U většiny efektů je také k dispozici rozevírací seznam s předem nastavenými kombinacemi parametrů.
Pokud má klip více efektů, jsou použity v pořadí, v jakém byly přidány, což je opačné pořadí, než v jakém jsou uvedeny v seznamu (nové efekty jsou přidávány na začátek seznamu, nikoli na jeho konec). Pořadí lze změnit přetažením záhlaví efektu nahoru nebo dolů.
Na pravém konci záhlaví efektu se nachází čtyři tlačítka pro operace související s příslušným efektem. Zleva doprava to jsou:
Kosočtverec: Přepíná klíčování pro parametry efektu. Viz část Práce s klíčovými snímky pro nastavení efektů.
Rozbalit všechna nastavení: Veškeré skupiny nastavení efektu lze jedním kliknutím rozbalit pro úpravy, nebo zavřít.
Koš: Slouží k odebrání efektu z klipu.
Tečka: Slouží k zapnutí a vypnutí efektu. Efekt můžete pro účely porovnání vypnout, aniž byste ho odstranili a ztratili zadané nastavení.
Úchyt pro přetažení: Použijte tuto oblast nebo oblast názvu a přetáhněte efekt nahoru nebo dolů v seznamu efektů, pokud klip používá více efektů. Jak bylo zmíněno výše, efekty jsou použity v pořadí odspodu nahoru. V některých případech může změna pořadí významným způsobem změnit kumulativní výsledek.
* Úpravy parametrů
Parametry jsou uspořádány do pojmenovaných skupin souvisejících ovládacích prvků. Kliknutím na trojúhelník pro rozbalení/sbalení v záhlaví skupiny otevřete skupinu a získáte přístup k jejím parametrům, nebo skupinu zavřete a získáte tak více místa na obrazovce.
Číselné parametry jsou ovládány vodorovnými jezdci s pruhem, jehož vodorovným přetažením lze měnit hodnoty. Chcete-li parametry ovládat přesněji, použijte levou a pravou šipku. Dvojím kliknutím na pruh obnovíte výchozí hodnotu konkrétního parametru.
Většina efektů obsahuje rozevírací seznam s přednastavenými kombinacemi parametrů umožňujícími rychlý výběr různých alternativ. Jakmile vyberete přednastavenou volbu, můžete ji dle potřeby upravit pomocí editace parametrů.
Změny nastavení provedené na panelu Editor se ukládají automaticky.
* Práce s klíčovými snímky pro nastavení efektů
Některé typy efektů se obvykle používají ke změně zdrojového materiálu jednotným způsobem od začátku až do konce. Do této kategorie patří efekty navozující atmosféru (např. Starý film) a efekty, které mění pouze barvu klipu. Jejich parametry se obvykle nastavují jednou pro vždy na začátku klipu. Jedná se o statické použití efektu.
Jiné efekty, například Kapka vody, závisejí na pocitu pohybu. Účinné budou pravděpodobně pouze tehdy, pokud se jejich parametry budou během klipu měnit. Nejsnazším způsobem je použití předvolby s integrovanou animací; příkladem může být většina předvoleb efektu Kapka vody. Při této animaci pomocí klíčových snímků má jeden nebo více parametrů efektu jinou hodnotu na konci klipu než na jeho začátku. Při přehrávání jsou parametry aktualizovány po každém snímku, aby se jejich hodnota měnila plynule od počáteční ke konečné.
Klíčování se neomezuje jen na počáteční a koncový snímek klipu. Klíčové snímky lze definovat pomocí konkrétních hodnot parametrů efektů v libovolném bodě klipu tak, aby vznikly animace efektů libovolné složitosti. Pokud byste například chtěli, aby se velikost obrazu do poloviny klipu postupně zmenšila na polovinu a aby se poté do konce klipu vrátila na plnou velikost, bude nutné přidat alespoň třetí klíčový snímek.
Informace o použití klíčových snímků naleznete v části Použití klíčových snímků.