Korekcje : Narzędzia wideo
Narzędzia wideo
Te narzędzia znajdują się na pasku narzędzi pod podglądem Edytora wideo. Poniżej narzędzi znajduje się podziałka z suwakiem, który umożliwia się poruszanie w ramach materiału wideo. Po lewej stronie znajdują się elementy sterujące znacznika. Więcej informacji można znaleźć w punkcie Znaczniki.
Pozostałe elementy sterujące służą do podglądu i przycinania multimediów. Wiele elementów sterujących można znaleźć także w Edytorze audio. O ile nie stwierdzono inaczej, opisy mają zastosowanie do obydwu rodzajów elementów. (Więcej informacji można znaleźć w punkcie Edycja dźwięku).
Stereoskopowe (3D): Ikona i strzałka w dół z lewej strony przycisku odtwarzanie ciągłe pozwalają na wybór pomiędzy kilkoma trybami oglądania materiałów 3D. Ikona wygląda odmiennie w poszczególnych trybach.
Jeśli w przypadku materiału wideo 3D strzałka się nie pojawia, należy przejść do opcji Dopasowanie, aby wybrać odpowiednie ustawienie 3D. Więcej informacji można znaleźć w punkcie Dopasowanie.
Przewijanie: Kółko przewijania zapewnia płynną, obukierunkową kontrolę nad zakresem prędkości podczas przeglądania materiału wideo lub audio. Oba typy multimediów mogą być wyświetlane ze zredukowaną prędkością. Skróty J (do tyłu), K(pauza), L (do przodu) oraz każdy z nich w kombinacji z klawiszem Shift (wolne odtwarzanie) umożliwiają łatwe przewijanie również za pomocą klawiatury.
Elementy sterujące odtwarzaniem: Owalna ikona ze strzałką uruchamia pętlę odtwarzania. Oto pozostałe elementy sterujące (od lewej do prawej): Przeskocz do tyłu, Przewiń o jedną klatkę do tyłu, Odtwarzaj, Przewiń o jedną klatkę do przodu, Przeskocz do przodu.
Monitor audio: Ikona Głośnik służy do ustawiania głośności odtwarzania w systemie, ale nie wpływa na nagrany poziom audio. Należy kliknąć jeden raz ikonę głośnika, aby wyciszyć lub kliknąć suwak po prawej stronie ikony, aby ustawić głośność monitorowania. Aby ustawić poziom odtwarzania samego klipu, należy użyć miksera kanałów. Patrz Mikser kanałów.
Wyświetlacze kodu czasowego: Lewe pole wskazuje czas trwania elementu multimedialnego po przycięciu. Prawe pole przedstawia bieżącą pozycję odtwarzania. W przypadku zasobów Biblioteki pozycja odtwarzania odpowiada początkowi elementu multimedialnego. W przypadku klipu osi czasu podana jest pozycja odtwarzania w projekcie.
Numeryczne ustawianie pozycji: Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy pole kodu czasowego dla danej pozycji i należy wprowadzić pozycję w formacie „gg:mm:ss.xxx”. Po naciśnięciu klawisza Enter linia odtwarzania przeskakuje do podanej lokalizacji, jeśli taka pozycja występuje w klipie. Należy nacisnąć klawisz Esc, aby cofnąć zmianę i wyjść z trybu wprowadzania.
Przycinanie zasobów: W przypadku zasobów Biblioteki pomarańczowe suwaki z każdej strony podziałki czasu pozwalają wybrać własne punkty wejścia i wyjścia dla odtwarzania. W ten sposób określane są punkty końcowe klipu, gdy zasób zostaje użyty w projekcie.
Linijka: Podziałka czasu wyświetla skalę, której gradacja zależy od bieżącego współczynnika powiększenia. Jeśli użytkownik kliknie inne miejsce na linijce, linia odtwarzania (patrz poniżej) przeskoczy do tego położenia.
Linia odtwarzania: Ta czerwona linia z uchwytami jak suwaki jest zsynchronizowana z aktualnie wyświetlanym obrazem (dla wideo) oraz z czerwoną linią przedstawioną na wyświetlaczu kształtu fali (dla audio). Można ustawić ją w innym miejscu. W tym celu należy kliknąć i przeciągnąć suwak lub kliknąć w obrębie kształtu fali.
Pasek przewijania i powiększania: Przeciągając w prawo i lewo podwójne linie na końcu paska przewijania, zmienia się poziom powiększenia obrazu. Gdy pasek stanie się mniejszy, pasek przewijania może być przesunięty do tyłu i do przodu jako całość, umożliwiając powiększenie kształtu fali klipu audio lub przewijanie z większą precyzją. Kliknij dwukrotnie pasek przewijania, aby przywrócić pełną szerokość klipu. Powiększać i pomniejszać można również, przeciągając obszar linijki w lewo i prawo.
* Znaczniki
Znaczniki to wizualne punkty odniesienia, które można ustawić na podziałce czasu, aby zidentyfikować zmiany sceny lub inne punkty edycji.
Znacznik
Ustawianie i przenoszenie znaczników: Należy ustawić linię odtwarzania w miejscu, w którym powinien być ustawiony znacznik. Kliknąć przycisk przełączania znacznika po lewej stronie paska narzędzi lub nacisnąć klawisz M. Tylko jeden znacznik może być ustawiony w jednej klatce.
Aby przenieść znacznik: Należy nacisnąć klawisz Ctrl, kliknąć znacznik i przeciągnąć w lewo lub w prawo.
Usuwanie znacznika: Należy kliknąć znacznik, aby przenieść linię do tej pozycji, a następnie nacisnąć klawisz M lub kliknąć przycisk przełączania znacznika.
Można również usunąć znaczniki za pomocą listy na panelu znaczników, który otwiera się po dwukrotnym kliknięciu znacznika na linijce lub kliknięciu strzałki w dół obok przycisku przełączania znacznika.
Na panelu znaczników przedstawione są znaczniki, które zostały ustawione w aktualnie wyświetlanych multimediach. Są one pokazane w kolejności rosnącej, wraz z kolorem kodu, nazwą i pozycją. Większość dostępnych poleceń dotyczy aktualnie wybranego znacznika. Wyjątek stanowi przycisk Usuń wszystkie znaczniki w dolnej części panelu.
Kliknięcie znacznika na liście spowoduje wybranie go do edycji. W tym samym czasie linia odtwarzania przeskakuje do pozycji znacznika.
Edycja nazwy: Pole nazwy umożliwia wprowadzenie w razie potrzeby unikatowej nazwy dla aktualnie wybranego znacznika. Lewa i prawa strzałka obok nazwy stanowią inny sposób poruszania się po liście znaczników.
Położenie: Można tutaj bezpośrednio edytować położenie znacznika jako kodu czasowego.
Kolor znacznika: Aby ustawić kolor bieżącego znacznika (oraz znaczników utworzonych w następnej kolejności), należy kliknąć jeden z dostępnych przycisków koloru.
Kosz na śmieci: Ikona kosza na śmieci w każdym wierszu listy znaczników umożliwia usunięcie poszczególnych znaczników.